Reklama
Reklama

Abp Gądecki miał wiedzę na temat pedofilów i nic nie zrobił? Partia Razem zawiadamia prokuraturę

fot. Archidiecezja Poznańska
fot. Archidiecezja Poznańska

W poniedziałek rano członkowie Partii Razem zawiadomili poznańską prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

- W naszej ocenie istnieje uzasadnione podejrzenie, co do tego, że abp Gądecki jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ma dostęp lub ma wiedzę na temat materiałów obciążających osoby duchowne, które dopuszczały się czynów o charakterze pedofilskim. Materiały te do tej pory nie zostały przekazane organom ścigania, co jest niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem - wyjaśniają członkowie Partii Razem.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Partia Razem złożyła zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa z art. 240 oraz art. 239 w związku z art. 200 przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Członkowie KP przytaczają, że z danych Konferencji Episkopatu Polski wynika, że "od 1990 do 2018 roku ze wszystkich przypadków zgłoszonych do jednostek kościelnych obejmujących zarówno ofiary poniżej jak i powyżej 15 roku życia przypadków procedowanych przed organami państwa było 44,0%". 56% przestępstw pedofilskich miało więc nie być zgłoszonych organom ścigania przez władze kościelne.

  • Aktualizacja
    poniedziałek, 20.05.2019 r., godz. 14.44
    Aktualizacja
    poniedziałek, 20.05.2019 r., godz. 14.44
    Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zabrało głos w tej sprawie na Twitterze: W kwestii ochrony osób małoletnich Przewodniczący #KEP @Abp_Gadecki postępuje zgodnie z przepisami prawa państwowego i kościelnego. Zarzuty w tym względzie są bezpodstawne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
72.84 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro