Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
28 16
Reklama

„Marcinek” świętował setne urodziny

j
niedziela, 19.05.2019 r.
godz. 10.30
j | niedziela, 19.05.2019 r., godz. 10.30
„Marcinek” świętował setne urodziny
fot. Włodzimierz Hoppel

Podczas dwudniowego świętowania odbyły się m.in. koncerty, Spotkanie Pokoleń i artystyczny happening.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
25°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
28°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
29°C 1014 hPa

W oficjalnych obchodach, które odbyły się w Auli Uniwersyteckiej udział wziął między innymi zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. 100-lecie dla każdej instytucji to wielkie wydarzenie, trudno wyobrazić sobie naszą poznańską oświatę bez popularnego "Marcinka". Sto lat to dziesiątki pokoleń ludzi, którzy tworzyli tę szkołę, to absolwenci którzy zasilali różne sfery życia społecznego, naukowego, artystycznego i sportowego nie tylko w Poznaniu, ale też w Polsce - mówił zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. To ludzie, którzy współtworzyli nasze miasto po odzyskaniu niepodległości, to także ludzie, którzy nie wahali się walczyć o Polskę podczas II wojny światowej, to ludzie, którzy angażowali się w demokratyczną opozycję w okresie lat PRL-u. To wreszcie ludzie, którzy odbudowywali życie w Poznaniu po roku 89. Z tego miejsca pragnę w imieniu władz miasta poznania, prezydenta Jacka Jaśkowiaka i obecnego tutaj przewodniczącego Rady Miasta Poznania, Grzegorza Ganowicza, podziękować wszystkim osobom, które tworzyły "Marcinka", za te wszystkie lata działalności i wszystko, co wnosiliście do naszego miasta i kraju - dodaje Mariusz Wiśniewski.

Podczas sobotniej uroczystości w Auli Uniwersyteckiej tradycyjnie wręczona została nagroda Prezydenta Miasta Poznania. Z rąk zastępcy prezydenta Poznania, Mariusza Wiśniewskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Poznania, Grzegorza Ganowicza nagrodę odebrała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Alina Chojnacka oraz wicedyrektor Hana Sobczyńska i wicedyrektor Danuta Eckert.

Po uroczystości, w budynku liceum, odbyło się symboliczne przejście w nowe stulecie przez odrestaurowane wschodnie drzwi szkoły oraz happening grupy rzeźbiarzy Pigmalion prof. W. Koronowskiego. Huczne obchody 100. urodzin „Marcinka” trwają już od kilku miesięcy. Odbył się już Wielki Bal Stulecia, recital Hanny Banaszak, a także koncert chórów w operze. Na szkolnym boisku zagrał również poznański zespół Hoi Polloi. Jednym z punktów obchodów była też msza święta, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, absolwent poznańskiego liceum. Pisaliśmy o tym tutaj.

Reklama