Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
16 11
Reklama

Najczęściej popełniane błędy przy zakupie ubezpieczenia mieszkania

REKLAMA
piątek, 17.05.2019 r.
godz. 19.00
REKLAMA | piątek, 17.05.2019 r., godz. 19.00
Najczęściej popełniane błędy przy zakupie ubezpieczenia mieszkania

Wybór odpowiedniej polisy mieszkaniowej nie jest wbrew pozorom prostą sprawą. Łatwo o popełnienie błędów, które sprawiają, że gdy dochodzi do likwidacji szkody, polisa okazuje się bezużyteczna. Jakie są to błędy i o czym pamiętać, aby ich uniknąć?

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
22°C 1008 hPa
JUTRO
pogoda
16°C 1005 hPa
POJUTRZE
pogoda
15°C 1013 hPa

Większość Polaków nie zna warunków posiadanej polisy mieszkaniowej – tak wskazują badania przeprowadzane przez różne instytucje i firmy działające w branży ubezpieczeniowej. Właściciele polis często są pewni, że mają zapewnioną kompleksową ochronę, lecz w razie problemów przekonują się, iż jest inaczej. To są właśnie skutki błędów popełnionych już na etapie wyboru ubezpieczenia nierzadko traktowanego jako zło konieczne.

Niewłaściwe podejście do tematu pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje – zwłaszcza gdy dochodzi do likwidacji szkody. Wysokość odszkodowania okazuje się niesatysfakcjonująca, a nierzadko ubezpieczyciel odmawia jego wypłaty, ponieważ dane zdarzenie nie było ujęte w umowie.

Niewystarczający zakres ochrony ubezpieczeniowej

To zdecydowanie najczęściej popełniany błąd przez mieszkańców Poznania (i nie tylko) ubezpieczających swoje mieszkania. Polisy mieszkaniowe dostępne są w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym.

Warto pamiętać, iż wariant podstawowy obejmuje tylko mury i stałe elementy, chroniąc je od ognia oraz pozostałych elementarnych zdarzeń losowych jak np. uderzenie pioruna. Zakup ubezpieczenia w tej formie przeważnie wchodzi w rachubę przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, przy czym ubezpieczeni nawet nie sprawdzają, co właściwie zapewnia im polisa.

Tymczasem opłaca się poświęcić trochę czasu na porównanie ofert w porównywarce ubezpieczeń mieszkaniowych na www.ubezpieczeniemieszkania.pl, aby wybrać tę, która odpowiada rzeczywistym potrzebom.

Cena jako główne kryterium wyboru polisy

W polskim społeczeństwie wciąż panuje błędne przekonanie o wysokich cenach ubezpieczeń mieszkań, dlatego sporo osób wybiera opcję z najniższą składką. Jednakże w tym przypadku tanio wcale nie znaczy dobrze. Zasada jest prosta: im bardziej okrojony zakres ochrony ubezpieczeniowej, tym tańsza polisa.

To prawda, że za dodatkowe opcje trzeba zapłacić więcej, ale nie jest to wydatek obciążający domowy budżet. Wysokość składki ustalana jest indywidualnie na podstawie rozmaitych czynników. Zawsze też można uzyskać zniżki, np. za bezszkodowy okres ubezpieczeniowy czy elementy antywłamaniowe w mieszkaniu (rolety przeciwwłamaniowe, system alarmowy etc.).

Wybieranie najtańszej polisy to jedynie pozorna oszczędność, gdyż przy zbyt niskiej sumie gwarantowanej ubezpieczenia nie ma co liczyć na wysokie odszkodowanie.

Zaniżanie wartości nieruchomości

Kolejnym często popełnianym błędem jest celowe zaniżanie wartości mieszkania – to jedna z najważniejszych przesłanek uwzględnianych przy określaniu wysokości składki. Niektórzy chcą kupić tańszą polisę, ale w krytycznej sytuacji okazuje się, że kłamstwo ma krótkie nogi i zawsze wychodzi na jaw.

Odszkodowania są bowiem wypłacane do maksymalnej sumy gwarantowanej, w związku z czym zaniżenie wartości nieruchomości skutkuje odszkodowaniem, które nie pokrywa w pełni szkód. Korzystając kalkulatora ubezpieczeń mieszkaniowych, który jest dostępny pod adresem https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/kalkulator, każdy może wyliczyć orientacyjną wysokość składki i przekonać się, że solidna polisa wcale nie kosztuje majątku.

Podawanie nieprawdziwych informacji o zabezpieczeniach

Nawiązując współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowym, należy podać rzetelne i zgodne z prawdą informacje o faktycznym stanie nieruchomości i zabezpieczeniach. Koloryzowanie rzeczywistości na dłuższą metę nie popłaca, ale niestety nie należy do rzadkości. Efektem jest później niskie odszkodowanie bądź jego brak.

Brak OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kojarzy się głównie z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Pomijanie OC w życiu prywatnym przy wyborze polisy mieszkaniowej to poważny błąd, ponieważ do wielu zdarzeń dochodzi z winy ubezpieczonego, np. ponosi on odpowiedzialność za zalanie sąsiadowi mieszkania wskutek pękniętego wężyka do pralki. Podobnych przykładów można podać znacznie więcej.

Brak OC w życiu prywatnym oznacza, że szkody wyrządzone osobom trzecim trzeba pokryć z własnej kieszeni.

Nieaktualizowanie informacji o nieruchomości

W trakcie obowiązywania umowy ubezpieczeniowej właściciele nieruchomości często przeprowadzają remonty, kupują nowy sprzęt RTV i AGD, dokonują rozbudowy itp. Niemniej zapominają o tym poinformować ubezpieczyciela, a to błąd. Tego typu zmiany powodują wzrost wartości mieszkania czy domu, a więc dotychczasowa suma gwarantowana może się okazać niewystarczająca do pokrycia szkód i wypłaty odszkodowania.

Nieznajomość Ogólnych Warunków Ubezpieczenia

Nieczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia lub – co gorsza – całych umów to jeden z grzechów głównych ubezpieczających się osób. W OWU znajduje się szereg istotnych informacji, m.in. definicje pojęć ubezpieczeniowych (np. „zdarzenie losowe” nie u każdego ubezpieczyciela musi oznaczać to samo), zakres ochrony ubezpieczeniowej i katalog wykluczeń z niej. Reasumując – sporo osób po prostu nie zna warunków swojego ubezpieczenia i potem się dziwi, dlaczego firma odmawia wypłaty odszkodowania itp.

Polisa mieszkaniowa gwarantująca kompleksową ochronę ubezpieczeniową to najlepszy sposób na zabezpieczenie swojej kieszeni przed finansowymi następstwami różnych zdarzeń, których nikt nie jest w stanie przewidzieć. Bezpieczeństwo we własnym domu to rzecz absolutnie bezcenna, dlatego należy porządnie o nie zadbać. Dobra polisa to polisa dopasowana do konkretnych potrzeb i oczekiwań

Reklama