Reklama
Reklama

Prymas Polski: powstanie fundusz dla ofiar pedofilii

fot. By Silar - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78892176
fot. By Silar - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78892176

Prymas Polski zapowiedział walkę z pedofilią w Kościele.

Arcybiskup metropolita gnieźnieński Wojciech Polak był gościem programu "Fakty po Faktach" w TVN24. Tematem rozmowy był oczywiście problem wykorzystywania seksualnie nieletnich.

Abp Polak mówił m.in. o kryzysie, w którym pogrążył się ostatnio Kościół "spowodowanym tym, że są w Kościele grzechy i przestępstwa pedofilii".
Prymas zapewniał, że nowe instrukcje papieża Franciszka pomogą w wyplenieniu problemu pedofilii. Według duchownego Kościół musi teraz pokazać jak radzi sobie w konkretnych przypadkach, także tych pokazanych w filmie braci Sekielskich.
- Widzimy wyraźnie, jak wiele musimy nadrobić (...). W całym Kościele w Polsce odbyły się szkolenia dotyczące opracowania wytycznych, które będą obowiązywały w każdej diecezji, które mają chronić dzieci i młodzież, nie chronić Kościół - zapowiedział prymas.
Trwają również prace nad funduszem solidarnościowym, mającym pomagać ofiarom księży-pedofilów.

Metropolita gnieźnieński nie chciał odnosić się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który mówił niedawno o "ręce podnoszonej na Kościół". - Ja nie będę komentował takich wypowiedzi lidera partii rządzącej. Nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół. Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, tak poważne, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu Kościoła, a nie sytuacji, w której Kościół byłby przez kogoś w jakimś sensie piętnowany - mówił na antenie TVN24.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro