Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
20 7
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
17°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
20°C 1014 hPa
POJUTRZE
pogoda
20°C 1012 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
mini
58 681
odsłon

Trąby powietrzne w Wielkopolsce: grozi nam klimatyczny Armagedon?

kk
środa, 15.05.2019 r.
godz. 10.03
kk | środa, 15.05.2019 r., godz. 10.03
Trąby powietrzne w Wielkopolsce: grozi nam klimatyczny Armagedon?
Trąba lądowa w rejonie Odolanowa z 10 maja - fot. Łukasz

Tylko na przełomie kwietnia i maja w Wielkopolsce dwa razy odnotowano ekstremalne zjawiska pogodowe w postaci trąb lądowych i powietrznych.

29 kwietnia w Zielonej Łące pod Pleszewem, a 10 maja w rejonie Odolanowa odnotowano trąby powietrzne. Pierwsza spowodowała spore straty w postaci m.in. pozrywanych dachów budynków czy powalonych drzew. Druga na szczęście „tylko” groźnie wyglądała. Była to trąba lądowa, słabsza od powietrznej.


- Te zjawiska oczywiście istniały w przeszłości, ale zdarzały się rzadko. A teraz zdarzają się coraz częściej - mówi prof. Janusz Olejnik, klimatolog z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Jego zdaniem powodem są bardzo szybkie zmiany klimatu spowodowane szkodliwą działalnością człowieka. - Jeśli nic nie zrobimy jako ludzkość, to za 50 lat to będzie codzienność. A gdybyśmy poszli jeszcze dalej, do końca tego wieku, to ja to widzę bardzo czarno. Armagedon - dodaje.

- Czekają nas przede wszystkim ekstremalne zjawiska pogodowe - zapowiada prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z UP w Poznaniu. - To silne, nawalne deszcze, silne podmuchy wiatru, długie okresy z występującą wysoką temperaturą - wymienia. Zahamować zmiany da się tylko w przypadku ograniczenia szkodliwej działalności człowieka związanej z emisją gazów cieplarnianych. W Polsce do 2030 roku ma się na przykład zmniejszyć zużycie węgla, ale zdaniem profesora Olejnika, to da niewiele. - Załóżmy, że to się uda. Koszty dla ludzi będą nieprawdopodobne, a świat zmniejszy emisję o 0,5 czy 0,7 %. W skali globalnej to nic nie zmieni - mówi.

W naszym regionie już w weekend występować mają burze. Do czwartku towarzyszyć nam będzie deszcz, ale po chłodnych dniach zacznie się robić cieplej. W niedzielę ma być nawet około 25 stopni Celsjusza. Wyładowania atmosferyczne połączone z opadami deszczu są prognozowane w Wielkopolsce od piątku do co najmniej poniedziałku.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama