Reklama
Reklama

Samochód przyszłości powstał w Poznaniu

Auto zaprojektował i wybudował absolwent poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

Projekt Kordiana Mańkowskiego to jego praca dyplomowa. To jest efekt jego bardzo intensywnej pracy koncepcyjnej, ale także wykonawczej - mówi prof. Dariusz Kuźma, promotor pracy studenta UA. To bardzo dużo pracy w zasadzie dla dużego zespołu projektowego, a co dopiero dla studenta, który ten dyplom w całości własnoręcznie wykonał - podkreśla.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Samochód, który stworzył, dostosowuje się do warunków miejskich i pozamiejskich. Auto ma około 90 KM i osiąga prędkość około 50 km/h w mieście i maksymalnie 160 km/h w wersji sportowej. W pojeździe zamontowane są dwa silniki - elektryczny i spalinowy. Szukałem sobie tematu pracy. Zaczęło się od szkiców. Chodziło o to, żeby znaleźć pojazd, który będzie jak najbardziej uniwersalny. Dlatego on jest raz miejski, raz sportowy. On jest dla osób starszych, niepełnosprawnych, ale też dla młodych - mówi Kordian Mańkowski, konstruktor Adaptive Vehicle.

Za swój prototyp auta młody konstruktor otrzymał nagrodę rektorów za najlepszą pracę dyplomową. Samochód prezentowany był także na tegorocznych targach Motor Show.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
6℃
Poziom opadów:
0.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro