Reklama
Reklama

Budowniczy licheńskiej bazyliki bohaterem filmu o pedofilii. Odsunięto go od działalności duszpasterskiej

fot. By Tomasz03 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21839577
fot. By Tomasz03 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21839577

W internecie pojawiło się oświadczenie Zgromadzenia Księży Marianów.

Eugeniusz M. jest jednym z bohaterów głośnego filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". Opisywane są w nim przypadki pedofilii w polskim Kościele, a głos zabiera także ksiądz, który twierdzi, że w przeszłości był molestowany przez kustosza licheńskiej bazyliki.

- Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy. W odniesieniu do oskarżeń formułowanych wobec ks. Eugeniusza M. MIC - zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym. Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej - napisano w oświadczeniu.

Ksiądz Eugeniusz M. dziś ma 81 lat. Był inicjatorem budowy Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu Starym, która dziś jest największą świątynią w Polsce. To głównie dzięki jego staraniom położona pod Koninem wieś stała się jednym z najpopularniejszych sanktuariów maryjnych.

Fragment filmu "Tylko nie mów nikomu" o księdzu Eugeniuszu M.:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Odnotowano pierwszy upał w tym roku w Polsce. Pod Poznaniem
27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
16.74 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro