Reklama
Reklama

Pneumokoki zagrożeniem dla naszych dzieci

W wyniku zarażenia pneumokokami każdego roku na świecie umiera prawie milion dzieci. W Polsce nosicielami bakterii, wywołujących zapalenie płuc jest ponad połowa dzieci oddawanych do żłobków, przedszkoli a także z domów dziecka.

Bakterie są najgroźniejsze dla dzieci o słabej odporności. Pneumokoki wywołują ciężkie choroby jak sepsa czyli mózgowo-rdzeniowe zapalenie opon. Obroną są szczepionki, ale ich koszt dla najmłodszych dzieci to prawie 900 złotych. Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia ich nie refunduje.  
Pneumokoki to groźne bakterie. Żyją w drogach oddechowych dzieci. Najczęściej bakterie atakują dzieci, uczęszczające do żłobków, przedszkoli i mieszkające w domach dziecka. 
 
Pneumokoki wywołują sepse i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W Wielkopolsce w ubiegłym roku spowodowały ciężkie zachorowania u 24 dzieci. 
 
W walce z pneumokokami mogą pomóc szczepienia. Te przez państwo nie są refundowane. Pieniądze na charytatywne szczepienia zbierają fundacje. W tym roku w Polsce zostanie zaszczepionych 800 dzieci, w tym z Domu Dziecka nr 1 w Poznaniu.
 
Do walki z pneumokokami przyłączyło się miasto. Od trzech lata Poznań finansuje szczepionki dla dzieci, ale tylko tym, które chodzą do miejskich żłobków. Rodzice pozostałych dzieci musza płacić za szczepionki z własnej kieszeni. Za jedna dawkę trzeba zapłacić przynajmniej 270 złotych. Dwumiesięczne dziecko musi przyjąć trzy takie szczepionki.
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro