Reklama
Reklama

Jack Strong będzie mieć swój pomnik w Poznaniu?

Skwer im. Ryszarda Kuklińskiego | fot. Google Maps
Skwer im. Ryszarda Kuklińskiego | fot. Google Maps

Pułkownik Ryszard Kukliński może mieć w Poznaniu nie tylko skwer, ale też pomnik.

Skwer imienia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, pseudonim Jack Strong, znajduje się pomiędzy ulicami Krakowską, Karmelicką i Królowej Jadwigi. Pomysłodawcy chcą, by właśnie tutaj stanął pomnik w formie kamienia, na którym znajdowałby się medalion z wizerunkiem Ryszarda Kuklińskiego. Jak czytamy w Biuletynie Miejskim, poniżej umieszczony zostałby napis "Pułkownik Ryszard Kukliński. Herosowi ducha i czynu. Wielkopolanie".

Na pomniku pojawiłoby się też rozwiązanie nowoczesne - kod QR, dzięki któremu każdy po jego zeskanowaniu mógłby uzyskać więcej informacji na temat pułkownika. Pozytywną opinię na temat wzniesienia pomnika wydały Rada Osiedla Stare Miasto oraz Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Rady Miasta. Głos w tej sprawie musi jeszcze zabrać m.in. zespół pomnikowy.

Miasto miałoby nie płacić za wzniesienie pomnika. Pieniądze na ten cel mają pochodzić od sponsorów znalezionych przez pomysłodawców uhonorowania pułkownika.

Ryszard Kukliński był pułkownikiem ludowego Wojska Polskiego. Po śmierci awansowano go do stopnia generała brygady. Od 1970 roku agent wywiadu amerykańskiej CIA. Ewakuowano go z kraju tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego w 1981 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
11.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro