Reklama
Reklama

Amazon: domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

W czwartek w firmie Amazon rozpoczyna się spór zbiorowy.

- Sytuacja pracowników Amazon Poland jest dramatyczna, dlatego postanowiliśmy się zjednoczyć i działać razem, aby to zmienić - mówi Grzegorz Cisoń, przewodniczący Solidarności w Amazon Poland. W czwartek w Warszawie odbędzie się briefing, w którym udział wezmą przedstawiciele NSZZ Solidarność i Inicjatywy Pracowniczej - związków zawodowych działających w firmie.

Pracownicy domagają się przede wszystkim podwyżek oraz ujednolicenia wynagrodzeń w poszczególnych magazynach. - Dzisiaj wynagrodzenia szeregowych pracowników są nieznacznie wyższe od płacy minimalnej. Niemal cały towar z polskich magazynów trafia na rynek niemiecki. Pracownik magazynu Amazon w Niemczech zarabia ponad 3 razy więcej od nas nie pracując przy tym w nocy i w niedzielę - wskazuje Maria Malinowska z Inicjatywy Pracowniczej.

Dodatkowo związki zawodowe chcą złagodzenia norm wydajnościowych. Ich zdaniem Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrole, z których wynika, że "obciążenie pracą fizyczną na większości przebadanych stanowisk pracy ponad dwukrotnie przekracza dopuszczalne normy określone w prawie pracy".

W związku z rozpoczęciem sporu zbiorowego, w firmie powinny zacząć się rokowania dotyczące postulatów. Udział w nich wezmą przedstawiciele pracodawcy oraz związków zawodowych. Jeśli rozmowy nie zakończą się porozumieniem, kolejny krok to mediacje.

Co na to Amazon? - Amazon stworzył dotychczas ponad 14 000 stałych, dobrych miejsc pracy w Polsce. Osobom zatrudnionym zapewniamy konkurencyjne wynagrodzenie i jedne z najlepszych w branży benefitów oraz możliwości rozwoju zawodowego. Niezmiennie skupiamy się na bezpośrednim dialogu z naszymi pracownikami, co jest najskuteczniejszym sposobem szybkiego reagowania na ich potrzeby - informuje Marta Rzetelska z Amazon Poland. - Zachęcamy wszystkich, którzy chcą na własne oczy przekonać się jakie warunki pracy stworzyliśmy do odwiedzenia polskich Centrów Logistyki E-Commerce, wystarczy zapisać się na zwiedzanie na stronie www.zwiedzanieamazon.pl - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
12.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro