Reklama

Przebudowa płyty Starego Rynku z unijnym dofinansowaniem. Ale budowa ruszy dopiero za 2 lata

Po zakończeniu sezonu letniego w 2021 roku ma się rozpocząć wymiana nawierzchni na płycie Starego Rynku.

W środę marszałek Marek Woźniak podpisał umowę z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem na dofinansowanie rewitalizacji płyty poznańskiego Starego Rynku. W ramach WRPO 2014+ miasto otrzyma 30 milionów złotych na tę inwestycję. Całość ma kosztować ponad 53 miliony złotych.

Początkowo planowano, że prace rozpoczną się w tym roku, ale zostały odłożone w czasie. Obecnie trwają roboty na placu Kolegiackim - urzędnicy chcą, by Stary Rynek zaczął przechodzić metamorfozę dopiero wtedy, gdy plac Kolegiacki będzie gotowy. To tam przeniesie się bowiem część wydarzeń kulturalnych.

Wstępnie zakładano, że stara kostka ułożona dziś na płycie rynku zostanie wykopana, a następnie wykorzystana w tym miejscu ponownie, ale tak, by tworzyła równą nawierzchnię. Na początku roku prezydent Jaśkowiak zdradził, że plany się zmieniły. Po testach okazało się, że starej kostki nie da się ułożyć tak, by tworzyła wystarczająco równą nawierzchnię. Dlatego konieczne będzie tu ułożenie nowej kostki. - Położona zostanie nowa nawierzchnia, której koncepcja jest w trakcie opracowania. Zakłada ona wykorzystanie nowego materiału kamiennego, w który wkomponowany zostanie materiał historyczny - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta.

Cała powierzchnia rynku będzie równa i pozbawiona krawężników, dzięki czemu ogródki gastronomiczne będzie można ustawiać bez podestów bezpośrednio na płycie. W ramach prac powstanie system odwodnienia i retencji wód opadowych. Nowa nawierzchnia pojawi się nie tylko na płycie rynku, ale też na ulicach dochodzących do rynku (tylko do pierwszych skrzyżowań).

Inwestycja ma ruszyć jesienią 2021 roku i zakończyć się przed sezonem wiosenno-letnim w 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro