Reklama
Reklama

Bałagan z "porzucanymi" hulajnogami na minuty

fot. Andrzej Rataj
fot. Andrzej Rataj

Od kilku miesięcy poznaniacy mogą korzystać z elektrycznych hulajnóg na minuty. Niestety wciąż się zdarza, że pojazdy są pozostawiane w przypadkowych miejscach przestrzeni publicznej powodując przy tym zagrożenie.

Wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych na minuty zaczęła działać w naszym mieście w grudniu ubiegłego roku i szybko zyskała duże grono użytkowników. - Idea korzystania z tego pojazdu jest generalnie pozytywna, lecz rozwiązania wprowadzone w naszym mieście oraz praktyka korzystania przez użytkowników prowadzą do problematycznych sytuacji i spotykają się z zastrzeżeniami mieszkańców, właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców - wyjaśnia Andrzej Rataj, miejski radny.

Zdaniem Rataja wiele osób "porzuca" rozładowane hulajnogi (lub gdy kończą się pieniądze na koncie) w zupełnie przypadkowych miejscach. - W największym zakresie hulajnogi pozostawiane są na chodnikach, przez co sprawiają problemy pieszym, zwłaszcza osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami. Dodatkowo wpływa to niekorzystnie na estetykę przestrzeni publicznej - dodaje.

Hulajnogi pozostawione przez mieszkańców często czekają na zabranie przez "serwis" do godzin nocnych. - Podmiot prowadzący działalność w zakresie wynajmu hulajnóg powinien dokładać większej staranności w trosce o przestrzeń wspólną. Również jednostki miejskie powinny zwracać większą uwagę na takie zdarzenia i powinny stosować odpowiednie rozwiązania mające na celu poprawę sytuacji - zaznacza Rataj.

Radny wystąpił z interpelacją w tej sprawie do prezydenta Poznania. Pyta w niej czy urzędnicy dostrzegają problem pozostawianych hulajnóg stwarzających zagrożenie dla uczestników ruchu i jak taki problem można rozwiązać. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymał. Wiadomo jednak, że miasto chce zawrzeć porozumienie z firmą wypożyczającą hulajnogi, w którym określone zostaną m.in. warunki, na jakich wypożyczalnia będzie mogła korzystać z miejskiej przestrzeni.

Głos Wielkopolski podaje, że w Francji doszło już do 5 śmiertelnych wypadków z udziałem elektrycznych hulajnóg. Państwo jeszcze w tym roku chce wprowadzić m.in. zakaz poruszania się elektrycznymi hulajnogami po chodnikach. W Polsce także prowadzone są prace nad wprowadzeniem zmian w przepisach w tym zakresie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro