Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
20 7
Reklama

Poznań: policjanci przez całą noc będą pilnować szkół

j
wtorek, 7.05.2019 r.
godz. 19.27
j | wtorek, 7.05.2019 r., godz. 19.27
Poznań: policjanci przez całą noc będą pilnować szkół
fot. Policja

W związku z fałszywymi alarmami o podłożonych ładunkach wybuchowych w szkołach wprowadzone zostały dodatkowe środki ostrożności.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
17°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
20°C 1014 hPa
POJUTRZE
pogoda
20°C 1012 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
mini
58 681
odsłon

Od poniedziałku w szkłach, których odbywają się matury tuż przed rozpoczęciem egzaminu docierały informacje o podłożonych ładunkach wybuchowych. Sytuacja ma miejsce w całym kraju. Wszystkie alarmy okazały się fałszywe, na szczęście nie doszło też do poważniejszych zakłóceń w przeprowadzaniu egzaminów.  

Policja już kilka dni temu informowała różne urzędy i instytucje, a także szkoły o tym, że w tym tygodniu może wystąpić seria fałszywych alarmów w szkołach, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego. Funkcjonariusze apelowali do dyrekcji placówek o zachowanie rezerwy i spokoju w takiej sytuacji, nie mniej o każdorazowe zgłaszanie tego faktu jednostce Policji – informują policjanci z Komendy Głównej Policji.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji uznali przesłane informacje o alarmach za mało wiarygodne, nie wymagające ewakuacji - wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Przypominamy jednak, że ostateczne decyzje dotyczące ewakuacji podejmuje zawsze administrator obiektu - dodają.

Ponadto równorzędnie z działaniami prewencyjnymi i czynnościami sprawdzającymi na miejscu, specjalna grupa policjantów ustala sprawców fałszywych alarmów. Za takie głupie „żarty” grozi do 8 lat więzienia. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji,  czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji – kończą funkcjonariusze.

Policja pozostaje w stałym kontakcie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, a Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach. Dziś podjęta została decyzja, że w związku z zaistniałą sytuacją wprowadzone zostaną dodatkowe środki ostrożności. Przy szkołach, gdzie odbywają się egzaminy maturalne pojawią się nocne patrole. Policjanci pojawili się też przy poznańskich szkołach.

Policjanci przez całą noc pełnić będą patrole przy wszystkich poznańskich i wielkopolskich szkołach, gdzie odbywają się matury. Funkcjonariusze już się w tych miejscach pojawili – mówi nam mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. Będziemy pilnować nieprzerwanie wszystkich miejsc, do których rano przyjdą maturzyści. Należy im się spokój i komfort podczas matury - dodał.

Reklama