Reklama
Reklama

Poznań z Kartą LGBT+? "Nawet 67 000 osób w mieście należy do tej społeczności"

fot. Halina P.
fot. Halina P.

Stowarzyszenie Grupa Stonewall wysłało do prezydenta Jacka Jaśkowiaka list, w którym proponuje prowadzenie poznańskiej Karty LGBT+.

Kilka tygodni temu podobny dokument podpisały władze stolicy, co wywołało ogromną dyskusję. Według przeciwników deklaracji sugeruje ona m.in. nauczycielom prowadzenie lekcji edukacji seksualnej dla dzieci poniżej 4. roku życia. Z kolei pomysłodawcy tłumaczą, że chodzi przede wszystkim o rozmowę na temat tolerancji.
- Poznań ma już swoje sukcesy w działaniach na rzecz społeczności LGBT+, dlatego nie ma potrzeby, by zaczynać od zera. Miasto ma swój program zajęć antydyskryminacyjnych w szkołach, prezydent Jaśkowiak podpisał już Kartę Różnorodności i regularnie pojawia się na organizowanym przez nas marszu równości. Czujemy, że miasto jest naszym sojusznikiem,dlatego to idealny moment, aby pójść o krok dalej - powiedział Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall.
Projekt poznańskiej Karty LGBT+ opiera się na warszawskim dokumencie, a w jego powstaniu brało udział stowarzyszenie "Miłość nie wyklucza".
W liście czytamy m.in. - Wśród ponad 670 000 osób przebywających w Poznaniu nawet 67 000 należy do społeczności LGBT+. Mieszkamy tu, płacimy podatki, zakładamy rodziny i, tak jak wszyscy obywatele i obywatelki, dążymy do osiągnięcia osobiście pojmowanego szczęścia. Nie wszyscy urodziliśmy się w Poznaniu, wiele z nas podjęło decyzję o przeprowadzce tutaj w poszukiwaniu bezpieczeństwa i akceptacji, których najłatwiej szukać w dużych miastach - piszą autorzy.
W samej karcie znalazła się m.in. propozycja zabezpieczenia środków finansowych na system interwencyjny przeznaczony dla osób LGBT+ doświadczających przemocy, zagrożonych bezdomnością oraz doświadczających trudnej sytuacji życiowej z powodu swojej orientacji i tożsamości płciowej, obejmujący m.in. pomoc psychologiczną i prawną.
Stonewall proponuje również m.in. stworzenie centrum kulturowo-społecznościowego dla osób LGBT+, rozwinięcie działań już podejmowanych przez miasto i wprowadzenie rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej oraz przeszkolenie "Latarników" - osób przygotowanych do pomocy uczniom i uczennicom LGBT+ oraz pracy z kadrą pedagogiczną w swojej szkole.

- Miasto Poznań realizuje szereg działań wspierających osoby oraz środowiska zagrożone wykluczeniem społecznym i jest otwarte na wszelkie usprawnienia w zakresie polityki równościowej. Większość propozycji zawartych w warszawskiej Karcie LGBT+, która była inspiracją dla autorów dokumentu opracowanego przez Grupę Stonewall, już w naszym mieście jest realizowanych lub zostało wpisanych w strategię rozwiązywania problemów społecznych na lata 2019 - 2025 - poinformowała Joanna Żabierek, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.

- Prezydent Jacek Jaśkowiak nie miał jeszcze możliwości zapoznać się ze szczegółami karty grupy Stonewall, bo pismo w tej sprawie nie wpłynęło jeszcze do Urzędu Miasta. Odniesie się do niego po analizie zawartych w nim rozwiązań - dodała.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro