Reklama

Ceny paliw w Polsce spadną po jednym tweecie Trumpa. Konsekwencje mogą być jednak bardzo złe

fot. PAP/EPA.

Wojna handlowa USA i Chin prawdopodobnie odbije się na gospodarce całego świata.

"Stany Zjednoczone od wielu lat tracą na handlu 600 do 800 miliardów dolarów rocznie. Z Chinami tracimy 500 miliardów dolarów. Przepraszam, ale nie będziemy tego dłużej robić" napisał na Twitterze Donald Trump.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA
Prezydent zapowiedział, że od piątku cła na niektóre towary z Chin wzrosną z 10 do 25 proc. To efekt braku postępów w rozmowach pomiędzy rządami obu państw.
Money.pl zwraca uwagę, że wpis spowodował średnio 5,7 proc. spadek wartości największych spółek na giełdzie w Szanghaju. Według analityków posunięcie Trumpa będzie problemem dla światowej gospodarki i może spowolnić obrót towarami. W sumie cłem może być objęty import z Chin do USA o wartości przekraczającej 500 miliardów dolarów.
Pierwsze skutki będą jednak pozytywne: cena ropy spadła po raz pierwszy od miesiąca poniżej 70 USD za baryłkę, W tej sytuacji wkrótce paliwa na polskich stacjach powinny kosztować mniej niż 5 zł za litr.

Niestety, money.pl zauważa, że na wojnie handlowej prawdopodobnie ucierpią również Niemcy, a za nimi nasza gospodarka, mocno powiązana z rynkiem zachodnich sąsiadów. Mniejsza produkcja dla niemieckich eksporterów oznacza mniej miejsc pracy i niższe prace w naszym kraju.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
2.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro