Reklama
Reklama

W Poznaniu zbudują najnowocześniejszy w Polsce teatr. Już wiemy, jak będzie wyglądał!

Wizaualizacja | fot. Materiały prasowe UMP

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu wzniesiona zostanie na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej.

Po tym jak Miasto Poznań ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej zgłosiły się do niego 44 firmy i pracownie architektoniczne. Do finału przeszło 6 z nich. Dziś poznaliśmy zwycięzcę - najlepszy budynek zaprojektowało Atelier Loegler Architekci.

Dziękuję wszystkim architektom, którzy nadesłali swoje koncepcje na konkurs - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. Wierzę, że zwycięski projekt będzie nową ikoną Poznania, wizytówką miasta, z której będziemy dumni.

Zwycięska praca została najwyżej oceniona z uwagi na oryginalność i trafność projektu, szczególnie w kontekście powiązania z otoczeniem i wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu - mówił Bolesław Stelmach, architekt, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd najwyżej ocenił sposób odniesienia się do otaczającej zabudowy oraz kształt bryły wpisującej się w panoramę dzielnicy śródmiejskiej. Sąd zwrócił uwagę na otwartość wyrazistej formy, zapraszający charakter foyer i estetykę strefy wejściowej. Wszystkie trzy nagrodzone prace były wszechstronnie przeanalizowane i w różnym stopniu realizowały postulaty, jakie stawialiśmy przed autorami - wszystkie jednak udowadniały, że konkurs był na światowym poziomie - dodał.

Drugą nagrodę otrzymała koncepcja pracowni Jems Architekci, a trzecią - propozycja zespołu, w skład którego wchodziły: zespół ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażej Szurkowski.

Nowy teatr ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni. Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Wierzę w sukces teatru muzycznego, który ma do spełnienia ważną rolę "teatru pierwszego kontaktu" - mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. Metropolitalny Poznań już ponad 60 lat czeka na nową siedzibę Teatru Muzycznego. Będzie to pierwszy w powojennej historii miasta budynek teatralny zbudowany od podstaw. Poznań zyska wspaniałe, prestiżowe miejsce spotkań przy ulicy Święty Marcin, które stanie się dumą poznaniaków i Wielkopolan. Spodziewamy się, że w 2023 roku w nowym teatrze odbędzie się pierwsza musicalowa premiera - dodaje.

Miasto na pulę nagród w konkursie przeznaczyło 220 tys. zł. Zwycięzca I nagrody otrzyma 80 tys. zł oraz zaproszenie do opracowania projektu budowlanego i wykonawczego, za który przewidziane jest wynagrodzenie 7 mln 300 tys. zł. Na budowę teatru Miasto Poznań planuje wydać w kolejnych latach 170 mln zł.

Obecne miejsce, w jakim Teatr Muzyczny wystawia swoje spektakle, nie przystaje do roli, jaką ta instytucja odgrywa z życiu kulturalnym Poznania - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Nietypowa, ale nawiązująca, pokazuje nowoczesność powiązaną ze stylem, który dominuje w otoczeniu teatru - dodaje. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Umieszczenie obiektu tak trudnego funkcjonalnie jak teatr muzyczny w takiej lokalizacji, w dialogu z otaczającymi go zabytkami - to wyzwanie urbanistyczne i architektoniczne - podkreślał Bolesław Stelmach. Po ogłoszeniu wyników konkursu jestem przekonany, że Poznań zyskał wyjątkowe miejsce- kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejny dzień z ostrzeżeniami. Gdzie obowiązują alerty IMGW?
1℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro