Reklama

100 lat temu zaczęto usypywać Kopiec Wolności: dziś na niego wbiegną

Widok z Kopca Wolności | fot. Mateusz
Widok z Kopca Wolności | fot. Mateusz

3 maja 1919 roku na obecnych terenach maltańskich rozpoczęła się uroczysta inauguracja budowy Kopca Zmartwychwstania, dziś znanego jako Kopiec Wolności.

Choć usypany wówczas kopiec został rozebrany w trakcie okupacji hitlerowskiej (często rozbierały go osoby, które wcześniej go usypywały), ponownie pojawił się w tym miejscu w latach 80-tych ubiegłego wieku. To wtedy zaczęto przygotowywać jezioro Maltańskie do tego, by mogły się tu odbyć Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie. Wymagało to pogłębienia niecki i wywiezienia dużych ilości ziemi z dna. Ponieważ koszty przetransportowania ziemi byłyby ogromne, postanowiono usypać z niej wzgórze - oficjalnie nikt nie mówił o odbudowie kopca, a o tym, by stworzyć tu m.in. stok narciarski.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Dziś kopiec ma wysokość 100 metrów. Na co dzień nie jest dostępny dla mieszkańców. Wejść na niego można tylko podczas ważnych uroczystości. Tak było m.in. w ubiegłym roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

W piątek 300 biegaczy i pasjonatów nordic walking będzie mogło zobaczyć okolicę ze szczytu Kopca Wolności. W południe rozpocznie się I Bieg Wolności - jego uczestnicy tuż przed metą będą wbiegać na szczyt. Bieg nie powoduje utrudnień w ruchu - odbywać się będzie po leśnych ścieżkach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
25.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro