100 lat temu zaczęto usypywać Kopiec Wolności: dziś na niego wbiegną
3 maja 1919 roku na obecnych terenach maltańskich rozpoczęła się uroczysta inauguracja budowy Kopca Zmartwychwstania, dziś znanego jako Kopiec Wolności.
Choć usypany wówczas kopiec został rozebrany w trakcie okupacji hitlerowskiej (często rozbierały go osoby, które wcześniej go usypywały), ponownie pojawił się w tym miejscu w latach 80-tych ubiegłego wieku. To wtedy zaczęto przygotowywać jezioro Maltańskie do tego, by mogły się tu odbyć Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie. Wymagało to pogłębienia niecki i wywiezienia dużych ilości ziemi z dna. Ponieważ koszty przetransportowania ziemi byłyby ogromne, postanowiono usypać z niej wzgórze - oficjalnie nikt nie mówił o odbudowie kopca, a o tym, by stworzyć tu m.in. stok narciarski.
Dziś kopiec ma wysokość 100 metrów. Na co dzień nie jest dostępny dla mieszkańców. Wejść na niego można tylko podczas ważnych uroczystości. Tak było m.in. w ubiegłym roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
W piątek 300 biegaczy i pasjonatów nordic walking będzie mogło zobaczyć okolicę ze szczytu Kopca Wolności. W południe rozpocznie się I Bieg Wolności - jego uczestnicy tuż przed metą będą wbiegać na szczyt. Bieg nie powoduje utrudnień w ruchu - odbywać się będzie po leśnych ścieżkach.