Reklama
Reklama

21 milionów zł do wydania w PBO20: można już zgłaszać projekty

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Do 31 maja mieszkańcy mogą zgłaszać projekty do realizacji w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Pierwszy raz w historii do wydania na inwestycje w ramach PBO będzie aż 21 milionów złotych. Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty ogólnomiejskie oraz rejonowe (rejonów będzie 13, jak w ubiegłym roku). - To, ile pieniędzy trafi do danego rejonu, zależeć będzie od tego, ile osób w nim mieszka, jaka jest jego powierzchnia i wartość projektów zakwalifikowanych, które znajdą się tam na liście do głosowania. W tym roku pojawiła się jednak nowość: gdy po rozdzieleniu pieniędzy okaże się, że pula środków na dany rejon jest mniejsza niż 600 tys. zł, brakująca kwota zostanie przesunięta z rejonu, który dostał najwięcej - wyjaśnia biuro prasowe Urzędu Miasta.

Każdy poznaniak może zgłosić maksymalnie trzy projekty do zrealizowania w ramach PBO. Ogólnomiejski może opiewać na maksymalnie 2 mln zł, a rejonowy na 600 tysięcy zł. Wystarczy wypełnić formularz i dostarczyć urzędnikom listę poparcia z co najmniej 10 podpisami mieszkańców naszego miasta. Wcześniej takich list poparcia nie trzeba było przygotowywać. Co istotne, nie można zgłaszać projektów inwestycyjnych związanych z poznańskimi fortyfikacjami. Powodem jest nieuregulowana sytuacja prawna części gruntów. Można natomiast wnioskować o przeprowadzenie warsztatów czy imprez na terenie fortów.

Projekty zgłoszone przez mieszkańców będą weryfikowane przez urzędników. - Opinia negatywna lub brak opinii rady osiedla nie przekreśli jednak możliwości dalszych prac nad projektem. Projekty zarekomendowane pozytywnie trafią automatycznie na kartę do głosowania. Każdy poznaniak będzie mógł zagłosować - od 27 września do 21 października - ale tylko raz, we własnym imieniu i w jednym głosowaniu (konieczne będzie podanie numeru PESEL) - dodaje. Oddamy jeden głos na projekty ogólnomiejskie i 2 na projekty rejonowe.

Do tej pory w ramach wszystkich edycji PBO zrealizowano 96 projektów, a kolejne są realizowane. Więcej TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
32.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro