Reklama

Z placu Kolegiackiego można już przejść na Podgórną. Za jakiś czas zniknie parking

fot. UJMP
fot. UJMP

W czwartek symbolicznie otwarto przejście z placu Kolegiackiego na ulicę Podgórną.

W ubiegłym tygodniu miasto poinformowało o zawarciu porozumienia z Kościołem. Na podstawie umowy na rzecz Poznania przeszła działka, która jest częścią tzw. drugiego dziedzińca na terenie urzędu miasta przy placu Kolegiackim. Nieruchomość do tej pory była własnością Kościoła. Teraz miasto nabyło ją, oddając w zamian stronie kościelnej udział w nieruchomości przy ulicy Milczańskiej.
- Otwarcie tej przestrzeni dla mieszkańców jest kluczowe dla rewitalizacji obszaru staromiejskiego. Jestem pewien, że szlak wiodący od ulicy Święty Marcin przez Park Chopina i Wolny Dziedziniec na Plac Kolegiacki i dalej na Stary Rynek, będzie jedną z najchętniej uczęszczanych tras pieszych w Poznaniu - zwłaszcza po zakończeniu prac modernizacyjnych w tych historycznych przestrzeniach - komentował prezydent Jacek Jaśkowiak.
Przejście będzie dostępne w godzinach pracy parku: od 7 do 22.
Na terenie drugiego dziedzińca prowadzono już badania geofizyczne. - Wykazały one, że pod ziemią kryją się relikty wcześniejszej zabudowy, które - na podstawie bogatej ikonografii - można łączyć z konkretnymi budynkami wznoszonymi w tym rejonie przynajmniej od końca XVIII wieku. Niewykluczone, że przy południowej fasadzie kościoła farnego znajdują się pozostałości po fazach budowy świątyni lub relikty muru obronnego Poznania - informuje urząd miasta.

W tej sytuacji urzędnicy chcą przeprowadzić na drugim dziedzińcu prace archeologiczne. Dopiero po ich zakończeniu rozpisany zostanie konkurs na zagospodarowanie terenu. Już teraz wiadomo, że miejsce to ma być ogólnodostępne dla mieszkańców, co oznacza m.in. likwidację obecnego tam obecnie parkingu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Uwaga na drogach!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro