Reklama
Reklama

Poznań odzyska Ratusz?

fot. Tomasz Szwajkowski

Radni Platformy Obywatelskiej chcą, aby Ratusz wrócił we władanie miasta. Od kilkudziesięciu lat jego zarządcą jest Skarb Państwa.

Radni zamierzają walczyć o poznański Ratusz, który od lat 50. znajduje się w rękach Skarbu Państwa. Od tego czasu miasto płaci zarówno za remonty jak i dzierżawę obiektu.

Ponieważ w tej chwili w Ratuszu funkcjonuje Muzeum Narodowe chcemy odzyskać Ratusz - uważa Sławomir Hinc, radny PO.

Co ciekawe jeszcze pół wieku temu Ratusz był własnością miasta. Za symboliczną złotówkę przejął go Skarb Państwa.

Jesteśmy tam gośćmi. W kosztach remontów uczestniczymy, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że jest to jeden z ważniejszych obiektów w mieście. (...)
To zadanie dla urzędu i prezydenta miasta co zaproponuje Ministerstwu Kultury, bo to niekoniecznie musi być zamiana czy transakcja z Muzeum Narodowym
- mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Obecnie trwają rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Władze miasta liczą na to, że uda się przekonać ministra do zmiany. W zamian za przekazanie Ratusza miastu, Poznań oddałby Muzeum Archeologiczne.

Jeżeli doszłoby do zmiany Ratusz stałby się własnością miasta, a Muzeum Archeologiczne stałoby się częścią Muzeum Narodowego. Dla archeologów oznacza to degradację ich muzeum. W tym tygodniu prezydent ma oficjalnie przedstawić propozycje zamiany i reorganizacji. Minister kultury jest gotowy przystąpićna propozycje prezydenta, o ile nie będą ku temu stały przeszkody prawne.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał kolejne dziś ostrzeżenie pierwszego stopnia!
0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro