Reklama
Reklama

Poznań odzyska Ratusz?

fot. Tomasz Szwajkowski
fot. Tomasz Szwajkowski

Radni Platformy Obywatelskiej chcą, aby Ratusz wrócił we władanie miasta. Od kilkudziesięciu lat jego zarządcą jest Skarb Państwa.

Radni zamierzają walczyć o poznański Ratusz, który od lat 50. znajduje się w rękach Skarbu Państwa. Od tego czasu miasto płaci zarówno za remonty jak i dzierżawę obiektu.

Ponieważ w tej chwili w Ratuszu funkcjonuje Muzeum Narodowe chcemy odzyskać Ratusz - uważa Sławomir Hinc, radny PO.

Co ciekawe jeszcze pół wieku temu Ratusz był własnością miasta. Za symboliczną złotówkę przejął go Skarb Państwa.

Jesteśmy tam gośćmi. W kosztach remontów uczestniczymy, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że jest to jeden z ważniejszych obiektów w mieście. (...)
To zadanie dla urzędu i prezydenta miasta co zaproponuje Ministerstwu Kultury, bo to niekoniecznie musi być zamiana czy transakcja z Muzeum Narodowym
- mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Obecnie trwają rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Władze miasta liczą na to, że uda się przekonać ministra do zmiany. W zamian za przekazanie Ratusza miastu, Poznań oddałby Muzeum Archeologiczne.

Jeżeli doszłoby do zmiany Ratusz stałby się własnością miasta, a Muzeum Archeologiczne stałoby się częścią Muzeum Narodowego. Dla archeologów oznacza to degradację ich muzeum. W tym tygodniu prezydent ma oficjalnie przedstawić propozycje zamiany i reorganizacji. Minister kultury jest gotowy przystąpićna propozycje prezydenta, o ile nie będą ku temu stały przeszkody prawne.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
13.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro