Złoty gol wychowanka. Lech Poznań - Legia Warszawa 1:0

W 32. kolejce Lotto Ekstraklasy Lech Poznań pokonał przy Bułgarskiej 1:0 Legię Warszawa. Jedynego gola zdobył Filip Marchwiński.

Oba zespoły mają na końcówkę sezonu zupełnie inne cele, a w tabeli dzieli je kilkanaście punktów, mimo to w środowy wieczór większość ekspertów spodziewała się wyrównanego spotkania.
Lech zaczął odważnie. Gospodarze tym razem od początku mogli liczyć na głośmy doping kibiców i przez kilka minut ochoczo atakowali bramkę Legii, niewiele jednak z tego wynikało.
W końcu gra stała się bardziej wyrównana. Widać też było inne podejście do gry: Legia szukała przede wszystkim długich podań i kombinacyjnego rozwiązywania akcji, Kolejorz stawiał na szybki atak i bezpośrednie zagrania w pole karne.
Do przerwy żadna z tych strategii nie przyniosła zamierzonego rezultatu, co nie znaczy, że z boiska wiało nudą. Po zagraniu Kucharczyka z kilku metrów spudłował Nagy, dogodną okazję zmarnował również Carlitos, a kiedy Hiszpan już zrobił wszystko jak trzeba, to skutecznie interweniował wyciągnięty jak struna Burić.
Po drugiej stronie boiska szczęścia przy strzałach z dystansu szukał m.in. Gajos, ale Cierzniak również nie dawał się zaskoczyć. Ostatecznie do przerwy mieliśmy więc bezbramkowy remis.
Druga połowa długo wyglądała jak pierwsza i żaden z zespołów nie był w stanie stworzyć sobie zdecydowanej przewagi. Piłkarze ostro walczyli jednak o każdą piłkę i na boisku nie brakowało twardych, męskich starć.
Trener Żuraw na boisko wpuścił m.in. młodego Marchwińskiego i to okazało się świetną decyzją: w 81. minucie wychowanek Kolejorza zdecydował się na płaski strzał tuż zza linii pola karnego, czym kompletnie zaskoczył Cierzniaka i dał swojej drużynie prowadzenie, a jak się później okazało - zwycięstwo.
Wygrana nad odwiecznym wrogiem jest dla kibiców Lecha rekompensatą za ostatnie niepowodzenia. Ponadto Kolejorz zachowuje dzięki niemu szanse na 4. miejsce w tabeli, które w końcowym rozrachunku może dać awans do eliminacji europejskich pucharów. Tuta jednak wiele zależeć będzie od wyników finału Pucharu Polski.
Lech Poznań - Legia Warszawa 1:0 (0:0)
Lech: Jasmin Burić - Robert Gumny, Thomas Rogne, Rafał Janicki, Wołodymyr Kostewycz - Maciej Makuszewski (Klupś 79"), Pedro Tiba, Maciej Gajos, Kamil Jóźwiak - Joao Amaral (Marchwiński 73") - Timur Zhamaletdinov
Rezerwowi: Matus Putnocky, Vernon De Marco, Mateusz Skrzypczak, Tymoteusz Klupś, Filip Marchwiński, Marcin Wasielewski, Piotr Tomasik
Legia: Cierzniak - Vesović, Astiz, Remy, Hlousek - Antolić, Cafu - Kucharczyk (Kulenović 67"), Medeiros (Szymański 46"), Nagy (Radović 85") - Carlitos

86
Legia stawia wszystko na jedną kartę, Lech będzie mieć jeszcze okazje do kontrataków
85
Zmiana w Legii: schodzi Nagy, za niego Radović
83
Legia traci w tym momencie fotel lidera na rzecz Lechii Gdańsk
81
Wychowanek Kolejorza płaskim strzałem zza pola karnego zaskoczył Cierzniaka i dał Kolejorzowi prowadzenie
81
Bramka dla Lecha! Marchwiński!
80
10 minut do końca regulaminowego czasu gry
79
Zmiana w Lechu: Klupś za Makuszewskiego
78
Nerwowo po zagraniu Carlitosa, który wybił piłkę z rąk Buriciowi, sędzia uspokaja zawodników
77
Świetna interwencja Kostewicza po strzale Carlitosa
77
Cierzniak wyszedł z bramki i pewnie złapał dośrodkowywaną w okolice 6. metra piłkę
76
Będzie rzut rożny dla Lecha
75
Szybka kontra Legii, piłka na lewą stronę, dośrodkowanie w pole karne, ale defensywa Lecha znów czujna
75
W Chojnicach Warta Poznań pokonała 2:0 Chojniczankę, wykonując duży krok w kierunku utrzymania w Fortuna 1. Lidze
72
Szybka kontra Lecha, ale zagranie Amarala zostało zablokowane. Rzut rożny dla Lecha
61
Okres dobre gry Lecha, gospodarze utrzymują się przy piłce i szukają okazji do kreowania ataków
58
Ładna, kombinacyjna akcja Lecha , Zhamaletdinov wpadł w pole karne i celnie uderzył, ale Cierzniak skutecznie interweniował
49
Legia od razu szuka gola. Burić zmuszony wybić piłkę na rzut rożny po strzale z ostrego kąta
48
Kilka metrów od bramki Lecha z piłką znalazł się Kucharczyk, ale nie zdołał celnie uderzyć
47
Lech wyszedł na drugą połowę bez zmian, w Legii Szymański zastąpił Medeirosa
46
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Lech Poznań - Legia Warszawa 0:0
45
Mocne uderzenie Kucharczyka zza pola karnego, piłka poszybowała nad poprzeczką bramki Lecha
45
Burić! Świetna interwencja po strzale Carlitosa z narożnika pola karnego
45
Kilka minut walki w środku pola, żadna z drużyn nie chce niepotrzebnie ryzykować
40
ŚWietną okazję zmarnował teraz Carlitos, który dostał piłkę kilka metrów przed bramką, ale uderzył obok słupka
38
Głośny doping kibiców obu zespołów, nie brakuje wzajemnych obelg
37
Rzut oka na Kocioł
36
Dobra interwencja Cierzniaka po strzale zza pola karnego uchroniła Legię od straty gola
34
Nieco za mocna piłka od Makuszewskiego do Amarala, ten zdołał dośrodkować spod linii końcowej, ale w polu karnym nie było jego kolegów