Reklama
Reklama

Poważne zmiany: kierowcy Ubera będą musieli posiadać licencję. Ze zmian niezadowoleni są... taksówkarze

fot. Uber

Idą poważne zmiany w przepisach dotyczących przewozu osób.

Jak informuje "Rzeczpospolita", połączone sejmowe komisje infrastruktury i cyfryzacji zaakceptowały rządowy projekt zmian w ustawie o transporcie. W czwartek odbędzie się II czytanie w Sejmie, a władze chcą, żeby przepisy weszły w życie 1 stycznia 2020 roku.
Zmiany dotkną firmy takie jak Uber i Bolt: ich pojazdy będą musiałby być odznaczone, a kierowca posiadać licencję, To oczywiście nie podoba się zagranicznym podmiotom.

Ale niezadowoleni są również... taksówkarze. Według części z nich nowa ustawa dereguluje zawód, co zaowocuje chaosem na ulicach. Chodzi m.in. o likwidację obowiązkowego egzaminu z topografii (mogą je utrzymać poszczególne samorządy) czy brak wymogu przedstawienia zaświadczenia o niekaralności podczas uzyskiwania licencji. Ponadto nowela usankcjonuje obecność Ubera czy Bolta na polskim rynku, a to oznacza legalną konkurencję dla taksówek.

Proponowany kształt przepisów to kompromis pomiędzy stanowiskiem taksówkarzy i firm zajmujących się pośrednictwem w przewozach osób. Zmiany musi jeszcze zaakceptować parlament, a następnie prezydent.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
10.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro