Śmigus - dyngus. Za chuligańskie wybryki można słono zapłacić

fot. SM / Archiwum
fot. SM / Archiwum

Lany Poniedziałek to sympatyczna tradycja, może przynieść wiele zabawy i radości. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdy chce dziś zostać oblany.

Dawniej w lany poniedziałek polewano panny, zazwyczaj wodą różaną, co przynosiło im powodzenie kolejny rok. W dzisiejszych czasach osoby kultywujące tradycję Lanego Poniedziałku często nie mają litości dla nikogo. Nie przebierają także w środkach. Używają wiader, butelek, worków napełnionych wodą i wielu innych gadżetów ogólnie dostępnych w sklepach i na bazarach.

Dlatego w tym dniu wiele osób woli nie wychodzić z domu, by nie trzeba było uciekać przed brygadami polewających. Należy pamiętać, że łatwo o przekroczenie granic dobrej zabawy co może wiązać się nawet z mandatem. Zarówno policjanci jak i strażnicy miejscy przypominają, że za polewanie wodą przechodniów grozi mandat w wysokości o do 500 zł. Mundurowi zapewniają, że pomimo święta, patroli na ulicach nie zabraknie.

Podkreślić należy, że brak umiaru w obchodzeniu omawianego zwyczaju może narazić oblewaną osobę w sposób bezpośredni na szkody materialne, np. poprzez uszkodzenie sprzętu elektronicznego, telefonu, tabletu, lub też pośredni, powodując konieczność powrotu oblanej osoby do domu, w sytuacji gdy była w trakcie podróży np. na dworzec, lotnisko. Wówczas spowodowanie opóźnienia takiej osoby może przyczynić się do konieczności pokrycia z tego powodu strat finansowych (np.konieczność zakupu kolejnego biletu) - informuje Biuro Prewencji KGP. Osoba pokrzywdzona, w przypadku poniesionych strat materialnych może dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania cywilnego - dodają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
24.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro