Reklama
Reklama

Sprzed CK Zamek zniknie parking. Zamiast niego powstanie zielony dziedziniec

fot. UMP
fot. UMP

Plac przed CK Zamek wkrótce zupełnie zmieni swój wygląd.

W czwartek oficjalnie ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania tego terenu. Zniknąć ma m.in. parking, zamiast którego powstanie zielony dziedziniec.

- Konkurs daje nam gwarancję, że wybrany projekt będzie dobry i na stałe zmieni tę część miasta. Zależy nam, żeby otwierać się na mieszkańców, a to miejsce na pewno poszerzy ofertę kulturalną i społeczną Poznania - tłumaczył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.

Po zmianach kierowcy będą mogli korzystać z parkingu zlokalizowanego pod rondem Kaponiera. Zmiany mają wydobyć tkwiący w przestrzeni położonej w okolicy CK Zamek.

- Chcemy przekształcić ten plac w miejsce wspólnego spędzania czasu. Ma to być przestrzeń zielona i przyjazna, przyciągająca i zapraszająca ludzi do odpoczynku. Chcemy w ten sposób wyjść poza mury Zamku i realizować tutaj nasz program. Ta przestrzeń nie ma być jednak tylko dla CK Zamek, ale przede wszystkim dla poznaniaków, którzy będą mogli spędzać tu czas. Takie miejsce w centrum miasta jest bardzo potrzebne, szczególnie w kontekście przebudowy ulicy Św. Marcin - powiedziała Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.
Dziedziniec ma być miejscem do codziennego spełniania czasu. Imprezy wymagające większej przestrzeni będą odbywać się na placu im. Adama Mickiewicza lub na ulicy.
W pierwszym etapie konkursu chętni składają portfolio i wizję projektu. Z najciekawszych pomysłów jury wybierze pięć. To spośród nich wyłoniony zostanie zwycięzca. Pierwszy etap konkursu wraz z informacją o dopuszczeniu do drugiego etapu powinien zakończyć się do 19 czerwca. Ogłoszenie wyników wraz z dyskusją pokonkursową ma nastąpić do 11 września tego roku.

Szczegóły konkursu można znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro