Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
20 7
Reklama

Co roku 300 000 tys. rodzin na całym świecie usłyszy: „Twoje dziecko ma nowotwór”

REKLAMA
czwartek, 18.04.2019 r.
godz. 16.00
REKLAMA | czwartek, 18.04.2019 r., godz. 16.00
Co roku 300 000 tys. rodzin na całym świecie usłyszy: „Twoje dziecko ma nowotwór”

Co roku 300 000 tys. rodzin na całym świecie usłyszy: „Twoje dziecko ma nowotwór”, w Wielkopolsce takich rodzin rocznie jest około 100 do 140.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
17°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
20°C 1014 hPa
POJUTRZE
pogoda
20°C 1012 hPa

DIAGNOZA I CO DALEJ?

Leczenie choroby nowotworowej u dziecka czy nastolatka to wiele miesięcy spędzonych w szpitalu i kilka lat częstych wizyt kontrolnych u lekarza onkologa. Na każdym etapie choroby i zdrowienia dziecka pojawia się wiele nowych i trudnych pytań, zarówno po stronie rodziców, opiekunów, rodzeństwa jak i samego pacjenta. 

Choroba onkologiczna dziecka stawia rodziców i opiekunów wobec poważnego wyzwania – nie tylko muszą poradzić sobie z własnymi emocjami jak przerażenie, złość, bezradność, poczucie winy, czy utrzymaniem funkcjonowania rodziny, zapewnieniem opieki nad pozostałymi dziećmi, lecz przede wszystkim muszą zatroszczyć się o swoje chore dziecko dając mu wsparcie podczas długiego i trudnego procesu leczenia. 

POBYT W SZPITALU

Każde dziecko zareaguje inaczej na wiadomość o chorobie, niektóre będą się złościć, inne ucichną i nie będą chciały rozmawiać. Warto zapewnić dzieciom, bez względu na ich wiek, możliwość wyrażenia swoich emocji, czasami poprzez rozmowę a czasami poprzez działania. Najważniejsze jest to, aby dziecko czuło, że jego najbliżsi są przy nim i dla niego. 

Przekazywane informacje o stanie zdrowia i planowanym leczeniu powinny być dopasowane do wieku pacjenta i jego dojrzałości. Trzeba pomóc dziecku zrozumieć podstawowe fakty dotyczące samej choroby, jej leczenia i tego, czego można się spodziewać podczas pobytu w szpitalu oraz po powrocie do domu. W przypadku dzieci starszych, nastolatków szczególnie ważne jest, aby byli włączeni w proces planowania i przebiegu leczenia - będą czuli się bezpieczniej poprzez poczucie wpływu na swoje życie i zdrowie.

Pobyt w szpitalu to różnorodne badania i długotrwałe leczenie, które wprowadzają wiele zmian w życiu i oczekiwaniach dziecka czy nastolatka. Zmiany w codziennej rutynie, wyglądzie i przyjaźniach mogą być szczególnie trudne. Rozłąka z najbliższą rodziną, przyjaciółmi może sprawić, że dziecko poczuje się samotne i odrzucone. 

Rodzice, Opiekunowie, Dzieci i Młodzieży szpital będzie dla Was miejscem, w którym spędzicie kilka tygodni lub nawet miesięcy. Nic nie zastąpi domu, ale można sprawić, aby pobyt w szpitalu był mniej uciążliwy. Możecie pomóc Twojemu dziecku poczuć się bezpieczniejszym. 

Pamiętaj

Nie można przewidzieć choroby nowotworowej u dziecka, nie można jej zapobiec, ale w bardzo wielu wypadkach można ją wcześnie wykryć i wyleczyć. Leczenie chorób nowotworowych jest zależne od rodzaju nowotworu oraz stopnia jego zaawansowania. Może obejmować zabieg operacyjny, chemioterapię, radioterapię, przeszczepienie macierzystych komórek krwiotwórczych czy leczenie celowane. Rokowanie w większości nowotworów wieku dziecięcego jest bardzo dobre, odsetek 5 letniego przeżycia w niezaawansowanych przypadkach przekracza 90%.

Prof. dr med. Danuta Januszkiewicz – Lewandowska
Patron Merytoryczny Wielkopolskiego Programu Profilaktycznego w zakresie onkologii dziecięcej – Wielkopolska Onkologia Dziecięca

Ilustracje: mgr art. plast. Monika Burchardt

Więcej informacji i materiałów edukacyjnych znajduje się na stronie www.wielkopolskaonkologiadziecieca.pl

Reklama