Reklama

Poznańska Kolej Metropolitalna: więcej połączeń jeszcze w tym roku

fot. Włodzimierz Hoppel, archiwum
fot. Włodzimierz Hoppel, archiwum

Porozumienia w tej sprawie podpisali dziś samorządowcy z gmin i powiatów na trasie z Poznania do Gniezna.

Poznańska Kolej Metropolitalna ruszyła w pierwszą podróż dziesięć miesięcy temu. Jej ideą jest dogęszczenie rozkładów jazdy pomiędzy stolicą Wielkopolski a miastami oddalonymi o około 50 kilometrów. Do przedsięwzięcia dokładają się te samorządy, w których zatrzymują się pociągi. Obecnie pociągi PKM kursują na pięciu liniach. Z Poznania w kierunku Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Swarzędza i Wągrowca. Jeszcze w tym roku planowane są dwie zmiany - przedłużenie linii, która do tej pory kończyła się w Swarzędzu, do Kostrzyna, a także włączenie do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej linii Poznań-Gniezno. Pociągi PKM zaczną tam dojeżdżać we wrześniu - gdy nastąpi korekta rozkładu jazdy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Dzięki wspólnemu, solidarnemu podejściu do kwestii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będziemy w stanie zwiększyć częstotliwość połączeń -mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. W godzinach szczytu pociągi będą kursowały co pół godziny, a poza szczytem co godzinę - dodaje.

PKM cieszy się sporym zainteresowaniem. Obserwujemy, że na liniach, gdzie uruchomiliśmy kolej metropolitalną na przestrzeni ostatnich miesięcy ruch wzrósł o 16 - 20%, to jest ogromna liczba - zaznacza Wojciech Jankowiak.

Jako jednostki samorządu terytorialnego stoimy przed ogromnym wyzwaniem cywilizacyjnym związanym z dynamicznym rozwojem transportu samochodowego - podkreśla Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. Rozwiązaniem tego problemu nie jest rozbudowa infrastruktury drogowej, ale stworzenie spójnego, komfortowego i punktualnego transportu zbiorowego. Takim właśnie transportem są Koleje Wielkopolskie i PKM - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro