Reklama

Biała parzona tylko z Wielkopolski. Wręczono certyfikaty dla producentów regionalnych przysmaków

fot. Halina P.
fot. Halina P.

Certyfikaty regionalnego produktu pomogły wypromować na całym świecie rogale świętomarcińskie, taki sam los ma spotkać inny wielkopolski przysmak.

Dzięki wieloletnim staraniom Jacka Marcinkowskiego z Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy, wspieranego przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu, udało się latem 2017 r. zarejestrować Kiełbasę Białą Parzoną Wielkopolską jako oficjalnie uznany regionalny produkt. Udokumentowane związki białej kiełbasy z regionem sięgają XIX w., choć istnieją przesłanki wskazujące na to, że była ona wyrabiana w Wielkopolsce już w czasach piastowskich.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Znak Chronionego Oznaczenia Geograficznego powoduje, że ów przysmak może być produkowany wyłącznie w Wielkopolsce, a także kilku ościennych powiatach - 8 w lubuskiem i 2 w województwie kujawsko-pomorskim. Jednak czynnik geograficzny, to nie jedyny wyznacznik Białej Parzonej Wielkopolskiej.

- Zgodnie z określonymi normami, kiełbasa powinna mieć ok. 10-12 centymetrów długości i średnicę do 3,3 centymetrów. Wytwarzana jest wyłącznie z mięsa wieprzowego, wykrawanego w ciągu 48-72 godzin po uboju (co oznacza w praktyce, że musi być to mięso z Polski), średnio rozdrobnionego, uzyskiwanego z wykrawanych szynek i łopatek. Mięso I klasy musi stanowić 70% ogólnej masy, II klasy 20% a III klasy tylko 10%. Mięso użyte do produkcji jest niepeklowane, co nadaje charakterystyczny "biały" kolor. Znakiem rozpoznawczym jest zawartość majeranku - nie mniejsza niż 0,3 kg na 100 kg mięsa. Pozostałe przyprawy to: sól warzona, świeżo starty czosnek i świeżo zmielony pieprz czarny - czytamy na oficjalnej stronie miasta Poznań.

Tylko 10 firm ma możliwość poszczycenia się certyfikatem. Trzeba go jednak co roku odnawiać. Dzieje się to każdorazowo podczas uroczystości, której towarzyszy degustacja. Oto lista oficjalnych producentów Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej:
- Rzeźnictwo Zyguła Zbąszynek
- Konarczak sp.j. Zakład mięsny
- Zakłady Mięsne Szajek Sp. z o.o.
- Zakłady Mięsne Mielczarek Sp. z o.o.
- Zakłady Mięsne Bystry Sp. z o.o.
- Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Dworecki Sp. j.
- Waldi Zakłady Mięsne Sp. z o.o.
- Agro-Handel Sp. z o.o.
- Zakłady Mięsne "Dolina Noteci" Sp. z o.o.
- Zakłady Mięsne Kozłowski Sp. z o.o.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
29.60 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro