Reklama
Reklama

Niewidomego studenta okradziono we własnym mieszkaniu. Teraz otrzymał nowy wózek

fot. UAM

Marek Suwezda może cieszyć się z nowego wózka inwalidzkiego.

Zuchwała kradzież, do której doszło w listopadzie ubiegłego roku, oburzyła cały Poznań. Nieznani sprawcy weszli do mieszkania niepełnosprawnego mężczyzny i ukradli komputery o wartości 3,5 tys. zł. Na obu zainstalowane było oprogramowanie dla osób niedowidzących o wartości kolejnych 4 tys. zł.

Dla niewidomego, niepełnosprawnego mężczyzny, w dodatku zmagającego się z nowotworem, komputery były oknem na świat. Umożliwiały mu też pracę i studiowanie na dwóch kierunkach jednocześnie.

Z pomocą panu Markowi ruszyła społeczność akademicka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, którego niewidomy jest absolwentem. Dzięki jej mobilizacji i zaangażowaniu osób spoza uczelni udało się zakupić nowoczesny wózek inwalidzki marki Meyra. W poniedziałek rano przekazał go prorektor UAM ds. kadry i finansów prof. Tadeusz Wallas.

Wózek posiada wiele udogodnień: mocniejsze akumulatory, wzmocnienie podwozia, światła i kierunkowskazy oraz bagażnik. Jego rynkowa cena to 28,5 tys. zł, ale udało się zakupić go za kwotę o ponad 5 tys. zł niższą.

W sumie na pomoc panu Markowi zebrano ponad 73 tysiące złotych. Do tej pory za te pieniądze udało się m.in. naprawić używany przez niego telefon czy przeprowadzić potrzebne mu badania lekarskie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
3.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro