Reklama
Reklama

Zmarł Stefan Mikołajczak, wieloletni marszałek województwa wielkopolskiego

fot. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP/FB

Informacje o śmierci Mikołajczaka podał Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, gdzie były marszałek pełnił funkcję wiceprezesa zarządu głównego.

Stefan Mikołajczak urodził się w Krzyżankach w powiecie wągrowieckim w 1951 r. Wyższe wykształcenie zdobył w Poznaniu na Akademii Rolniczej. Przez kilkanaście lat pełnił kierownicze funkcje w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lechlinie. Polityczne szlifu zbierał u progu transformacji ustrojowej. Od 1988 do 1990 był zastępcą wojewody wielkopolskiego. Wraz z reformą administracyjną, która nastąpiła w 1998 r. zaczął budować polską samorządność - od razu na stanowisku marszałka województwa wielkopolskiego, które pełnił do 2006 r.

Swoją polityczną drogę związał z środowiskiem SLD, jednak nigdy nie należał do tej partii. Mimo dwóch prób, nigdy nie udało mu się dostać do polskiego parlamentu, bez problemu jednak uzyskiwał kolejne mandaty do sejmiku wojewódzkiego - w 2010 r. i 2014 r. Na początku V kadencji zrezygnował z członkostwa w klubie SLD Lewica Razem, po czym dołączył do klubu Platformy Obywatelskiej. W 2018 r. nie ubiegał się o reelekcję.

Swoje życie związał z ochotniczą strażą. Prócz funkcji wiceprezesa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, piastował także stanowisko prezesa zarządu wielkopolskiego oddziału tej organizacji. W 2000 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 otrzymał Złotą Odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej". Przyznano mu także Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
24℃
15℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
10.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro