Reklama
Reklama

Miała zapłacić 18 milionów zł kary. Sąd Apelacyjny zmienił wyrok

fot. Jason Morrison/Freeimages
fot. Jason Morrison/Freeimages

Była dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego została przed rokiem skazana za działanie na szkodę ośrodka. Teraz ją uniewinniono.

Sąd Okręgowy w 2018 r. surowo obszedł się z Elżbietą K. Była dyrektor WODR została skazana na 2 lata więzienia i naprawienie wyrządzonych szkód, co oznaczało spłatę... 18 mln zł kary. Jednak apelacja okazała się dla niej bardzo pomyślna. Sąd tym razem uznał, że była dyrektor stała się ofiarą sporów pomiędzy administracją państwową, a samorządową.

Jak podaje Radio Poznań, sędzia znalazł okoliczności łagodzące dla oskarżonej. - To nie oskarżona, ale zarząd województwa dążył do tego, by nieruchomości Ośrodka, który mu podlegał, nie przeszły pod nadzór ministerstwo rolnictwa. Samorząd chciał w ten sposób uratować poniesione nakłady - mówił sędzia Przemysław Grajzer, dodając zaraz: - Przez te niemal trzy lata została pozostawiona sama sobie. Żyła w świadomości toczącego się postępowania karnego, a od lipca ubiegłego roku żyła ze świadomością, że ma spłacić 18 mln złotych, kiedy - tak, jak pisze obrońca oskarżonej - realnej szkody nie było - orzekł sędzia.

Elżbieta K. zdaniem arbitra wykonała tylko legalną uchwałę zarządu województwa. Prokurator Mariusz Orlicki domagający się kary dla oskarżonej z dwóch do pięciu lat jest zaskoczony takim obrotem spraw. Nie wyklucza kasacji do Sądu Najwyższego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.14 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro