Reklama
Reklama

Poznańscy strażacy dostali zielone światło dla swojego wynalazku. Będzie mniej wypadków pojazdów uprzywilejowanych?

Wypadek z udziałe wozu strażakciego z dnia 22.03.2019 | fot. Tomasz Budzyński
Wypadek z udziałe wozu strażakciego z dnia 22.03.2019 | fot. Tomasz Budzyński

Wielkopolska Rada Dialogu Społecznego pozytywnie zaopiniowała inicjatywę poznańskich strażaków i krakowskiego konstruktora. Teraz trzeba przekonać polityków.

Jak informuje TVP3 Poznań, jest zielone światło od samorządowego organu odpowiedzialnego za dialog ze społeczeństwem. Po stronie społecznej na ostatnim posiedzeniu rady wystąpili strażacy, związkowcy i konstruktor urządzenia, które ma ograniczyć problem z wypadkami na drodze z udziałem pojazdów uprzywilejowanych.

Poznański strażak Paweł Staniec zauważył, że spora część wypadków spowodowana jest tym, że kierowcy nie słyszą sygnału zbliżającego się wozu strażackiego bądź karetki. Wpadł więc na pomysł, by kierowcom znajdującym się w pobliżu wysyłać komunikat przez radio. Podzielił się z nim ze swoim kolegą, krakowskim konstruktorem. Po roku prób i błędów udało się stworzyć prototyp urządzenia, które zagłusza fale radiowe i wysyła informacje dla kierowców bezpośrednio do ich radioodbiorników.

Problem w tym, że aktualny stan prawny nie pozwala na to, by zagłuszać sygnał w prywatnych radioodbiornikach, a inicjatorzy akcji nie mają takiej siły przebicia, by sami mogli zainteresować swoim wynalazkiem polityków. Może w tym pomóc Wielkopolska Rada Dialogu Społecznego, które eksperci entuzjastycznie odnieśli się do projektu. - Z błogosławieństwem tego komunikatu myślę, że to idzie w dobrym kierunku i na pewno się uda - powiedział dziennikarzom Teleskopu Dariusz Wojcieszak z NSZZ Pracowników Pożarnictwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro