Reklama

Poznańscy strażacy dostali zielone światło dla swojego wynalazku. Będzie mniej wypadków pojazdów uprzywilejowanych?

Wypadek z udziałe wozu strażakciego z dnia 22.03.2019 | fot. Tomasz Budzyński

Wielkopolska Rada Dialogu Społecznego pozytywnie zaopiniowała inicjatywę poznańskich strażaków i krakowskiego konstruktora. Teraz trzeba przekonać polityków.

Jak informuje TVP3 Poznań, jest zielone światło od samorządowego organu odpowiedzialnego za dialog ze społeczeństwem. Po stronie społecznej na ostatnim posiedzeniu rady wystąpili strażacy, związkowcy i konstruktor urządzenia, które ma ograniczyć problem z wypadkami na drodze z udziałem pojazdów uprzywilejowanych.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA


Poznański strażak Paweł Staniec zauważył, że spora część wypadków spowodowana jest tym, że kierowcy nie słyszą sygnału zbliżającego się wozu strażackiego bądź karetki. Wpadł więc na pomysł, by kierowcom znajdującym się w pobliżu wysyłać komunikat przez radio. Podzielił się z nim ze swoim kolegą, krakowskim konstruktorem. Po roku prób i błędów udało się stworzyć prototyp urządzenia, które zagłusza fale radiowe i wysyła informacje dla kierowców bezpośrednio do ich radioodbiorników.

Problem w tym, że aktualny stan prawny nie pozwala na to, by zagłuszać sygnał w prywatnych radioodbiornikach, a inicjatorzy akcji nie mają takiej siły przebicia, by sami mogli zainteresować swoim wynalazkiem polityków. Może w tym pomóc Wielkopolska Rada Dialogu Społecznego, które eksperci entuzjastycznie odnieśli się do projektu. - Z błogosławieństwem tego komunikatu myślę, że to idzie w dobrym kierunku i na pewno się uda - powiedział dziennikarzom Teleskopu Dariusz Wojcieszak z NSZZ Pracowników Pożarnictwa.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na trasach! Może być ślisko!
2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
22.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro