Reklama

Rzecznik wielkopolskiej policji ostro do kontrowersyjnego naukowca: "Na miłość Boską! Niech Pan się napije wody"

fot. policja.gov.pl
fot. policja.gov.pl

- Za chwilę ubrania kolejarzy przypomną Panu mundury SS - napisał na swoim twitterowym koncie mł. insp. Andrzej Borowiak.

Dr Jan Grabowski z Centrum Badań nad Zagładą Żydów dał się poznać kontrowersyjnymi opiniami na temat udziału Polaków w holokauście. Autor książki "Dalej jest noc" był jednym z frontmenów niedawnej konferencji zorganizowanej w Paryżu. Tezy wygłaszane przez niego, a także również obecnego na niej Jana Tomasza Grossa bulwersują wielu Polaków, w tym też kolegów historyków dr Grabowskiego.

Kontrowersyjny naukowiec postanowił znowu wsadzić kij w mrowisko ogłaszając, że nowe, niedawno zaprezentowane mundury polskiej policji są nawiązaniem do "granatowej policji", czyli służby porządkowej ustanowionej przez hitlerowskie Niemcy w Generalnej Guberni. Kolorystyka mundurów rzeczywiście ma nawiązywać do czasów przedwojennych. W dwudziestoleciu polscy policjanci nosili się właśnie na granatowo. Dr Grabowski w swoim tekście wymienia zbrodnie, którymi obarcz przedwojennych funkcjonariuszu. Nader wszystko, granat kojarzy się mu z opresją w Generalnej Guberni.

Takie postawienie sprawy przez dr Grabowskiego zmusiło do reakcji rzecznika wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzeja Borowiaka. - Prof. Grabowski pisze w GW, że nowe mundury Policji kojarzą mu się min. z przestępczą granatową policją Generalnego Gubernatorstwa za okupacji. Na miłość Boską! Niech Pan się napije wody albo odetchnie tlenem, bo za chwilę ubrania kolejarzy przypomną Panu mundury SS - pisze Borowiak.

Post poznańskiego policjanta zebrał ponad półtora tysiąca polubień, a także wiele komentarzy. W przeważającej większości przychylnych. Internauci zwracają przy tym uwagę na niefortunne sformułowanie Borowiaka o "przestępczej granatowej policji", gdyż polscy funkcjonariusze do utrzymywania porządku na terenie Generalnej Guberni byli w przeważającej większości wcielani siłą. Spora część z nich wspierała też polskie podziemie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro