Reklama

Miasto rozpoczyna wydatki na Europejską Stolicę Kultury

Miasto rozpoczęło pierwsze wydatki na przygotowania do zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Milion złotych z budżetu zasili dziewięć poznańskich instytucji kulturalnych. Pieniądze pochodzą ze specjalnego funduszu, który ma pomóc Poznaniowi zdobyć tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Spośród 26 ofert, które wpłynęły do specjalnego funduszu na rzecz kultury, dotację otrzymało 11. Roczny budżet funduszu to milion złotych. Pieniądze mają wspomóc projekty artystyczne, które, zdaniem urzędników miejskich, pozwolą Poznaniowi zdobyć tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Jesteśmy gotowi przeznaczyć większe środki na imprezy kulturalne odbywające się w naszym mieście. Chcemy, żeby Poznań był pod tym względem miastem i miejscem niezwykle atrakcyjnym - powiedział Maciej Frankiewicz, wiceprezydent Poznania.

Fundusze otrzyma Filharmonia Poznańska, która środki przeznaczy na festiwal Gwiazdy nad Maltą oraz koncert "Od Szopena do Wieniawskiego". Pieniądze otrzyma także Centrum Kultury Zamek oraz Teatr Nowy na przygotowanie międzynarodowego spektaklu "Arka Noego".

Fundusz ma pomagać wszystkim organizacjom kulturalnym z Poznania, zarówno tym, które podlegają miastu, czyli między innymi Estradzie Poznańskiej, jak i tym pozarządowym.
Do konkursu zgłosiły się tylko dwie instytucje, które nie są zarządzane przez miasto. Jedną z nich jest Filharmonia Poznańska. Pieniądze z funduszu mają być raz w roku przekazywane na różne projekty artystyczne.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro