Reklama

Były polityk Janusz P. oskarżony o przestępstwo skarbowe. Miał się uchylić od zapłacenia miliona złotych podatku

fot. Wojciech Pacewicz/PAP
fot. Wojciech Pacewicz/PAP

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie byłego szefa partii Twój Ruch. Janusz P. jest oskarżony o przestępstwo skarbowe polegające na uchyleniu się od zapłacenia należnego podatku.

W sprawie chodzi o zbycie przez Janusza P. akcji i udziałów w jednej ze spółek oraz w towarzystwie inwestycyjnym. Przedsiębiorca miał dzięki tym transakcjom uzyskać dochód w wysokości 5,5 mln złotych, a należny podatek powinien wynieść około miliona złotych. Zdaniem prokuratury Janusz P. uchylił się od opłacanie podatku. Były polityki nie przyznaje się do winy, a prokuratura skierowała właśnie do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Doniesienia medialne w tej sprawie skomentował obrońca Janusza P. -Jestem głęboko przekonany, że akt oskarżenia w tej sprawie, jest chybiony. Wiele lat temu mój klient, z najlepszej woli, przyjął rozwiązanie podatkowe transakcji, z którym organ podatkowy się nie zgodził. Po wielu latach postępowania i ostatecznej decyzji organu II instancji mój klient, szanując decyzję organu skarbowego, zapłacił zaległy podatek z odsetkami. Nie ma tu zatem mowy o umyślnym popełnieniu wykroczenia czy przestępstwa skarbowego - napisał Mikołaj Pietrzak w oświadczeniu przesłanym do redakcji RMF FM.

Od sprawy natychmiast odciął się Twój Ruch, któremu przewodniczył Janusz P. -W związku z doniesieniami medialnymi informującymi o wniesieniu aktu oskarżenia wobec byłego przewodniczącego naszej partii Janusza P. informujemy, że sprawa, której dotyczy ww. akt oskarżenia w żaden sposób nie jest związana z partią Twój Ruch - czytamy w wydanym oświadczeniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze przechodzą nad Wielkopolską. Ulewa także w Poznaniu!
26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro