Reklama
Reklama

Rowery miejskie czwartej generacji już na ulicach Poznania

fot. UMP
fot. UMP

W czwartek na ulicach Poznania zadebiutowały rowery miejskie czwartej generacji, które do działania nie potrzebują stacji. W tej chwili to 475 rowerów, a 30 z nich posiada wspomaganie elektryczne.

W ramach istniejącego systemu stacyjnego uruchomiono na początku marca 113 stacji, w których do dyspozycji poznaniaków jest około 1200 rowerów. Teraz system ten został uzupełniony bezstacyjnym systemem czwartej generacji - Rowery 4. generacji będzie można bez dodatkowych opłat wypożyczyć i oddać na jednej ze 112 stref PRM. 80 z nich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejących stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego, a największa obejmuje cały obszar w granicach I ramy komunikacyjnej z wyłączeniem płyty Starego Rynku. Kolejne 32 strefy znajdują się w miejscach, gdzie dotychczas roweru publicznego nie było. Są oznaczone tablicami informacyjnymi i oznakowaniem poziomym określającym ich granice - zapowiadał ZTM.

Dziś system został uruchomiony -To przełomowy moment w trwającej od 2012 roku historii Poznańskiego Roweru Miejskiego. Do tej pory rozwijany był system trzeciej generacji, czyli wymagający stacji dokujących. Każda kolejna rozbudowa świadczyła o tym, że im większy system, tym większa popularność tego środka transportu. Od tego roku do dyspozycji użytkowników będą rowery czwartej generacji, który można zwracać poza stacjami. To całkowita nowość w przestrzeni miejskiej - komentował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Szczegółową instrukcję korzystania z bezstacyjnego systemu można znaleźć na stronie ZTM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro