Reklama
Reklama

Wygodny dom dla małej rodziny - jaka będzie optymalna powierzchnia domu parterowego?

Osoby poszukujące projektu parterowego domu dla małej rodziny zazwyczaj decydują się na metraż do 100 m2. Taka powierzchnia jest alternatywą dla mieszkania w bloku. Zapewnia komfort i wygodę, a przy tym generuje niskie koszty budowy i eksploatacji.

Projekt domu parterowego zapewniający wygodę

Nawet niewielki budynek o metrażu do 100 m2 musi spełniać potrzeby mieszkańców. Na takiej powierzchni bez problemu zmieszczą się 3 sypialnie, salon z aneksem kuchennym, 2 łazienki, garderoba i część gospodarcza. Bardzo ważne jest, by dom posiadał wydzielone strefy: dzienną i nocną. Dzięki temu domownicy nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Więcej na ten temat mówi artykuł: "Jak funkcjonalnie zagospodarować dom z poddaszem dla całej rodziny? Podział domu na strefy". Projekt domu z poddaszem użytkowym daje możliwość wykorzystania go w charakterze strefy gospodarczej lub części nocnej - wówczas parter jest strefą dzienną, w której rodzina spędza wspólnie wolny czas. Każda ze stref powinna posiadać własną łazienkę - część dzienna małą, a część nocna dużą. Dla rodzin z małymi dziećmi bardzo ważny jest brak schodów - takie rozwiązanie podnosi bezpieczeństwo maluchów. Ma to znaczenie także dla seniorów i osób z dysfunkcją ruchu. Ponadto, jednopoziomowy dom daje możliwość opieki nad dzieckiem nawet w czasie przyrządzania posiłków. Doskonałym rozwiązaniem jest ponadto taras, gdyż zwiększa on powierzchnię użytkową, przeznaczoną do relaksu.

Dom parterowy niedrogi w budowie

Projekt budynku do 100 m2 może być niedrogi w budowie. Z pewnością warto zainwestować w dom energooszczędny - podnosi on komfort życia i minimalizuje straty ciepła, a co za tym idzie, zmniejsza rachunki za ogrzewanie. Oszczędności można uzyskać, wybierając projekt domu o prostej bryle i nieskomplikowanej konstrukcji dachu. Oparty na bazie prostokąta, z jedno lub dwuspadowym dachem, będzie znacznie tańszy od projektu bogatego w dodatkowe detale. Ponieważ podpiwniczenie stanowi znaczny procent kosztów budowy, warto zastanowić się nad rezygnacją z niego. Tańszym rozwiązaniem jest wydzielenie części gospodarczej - taką funkcję może pełnić poddasze użytkowe. Kolejną, ważną kwestią jest garaż. Standardem jest obecnie jego lokalizacja w bryle budynku. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Budowa oddzielnego pomieszczenia nie generuje wtedy dodatkowych kosztów. Najtańszą opcją jest garaż w formie wiaty.

Jaki projekt domu parterowego wybrać?

Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt, musimy upewnić się, jakie są warunki zabudowy na terenie gminy, w której dom ma powstać. Następnie pod uwagę należy wziąć kształt i możliwości działki. Projekty różnego rodzaju małych domów parterowych znaleźć można na stronie:dom parterowy - domoweklimaty.pl. Są to projekty domów ekonomicznych w budowie, energooszczędnych, z możliwością zagospodarowania poddasza, czy ekskluzywnych - wybór zależy od możliwości finansowych i gustu inwestora. Prosta konstrukcja budynku i oszczędność detali to nie tylko mniejszy koszt budowy. To także minimalizm, zapewniający doskonałe efekty wizualne - dom będzie wyglądał elegancko i nie straci przy tym na atrakcyjności. Budynek z poddaszem użytkowym jest doskonałym wyborem dla rodziny, która może w ciągu najbliższych lat się powiększyć - wówczas powierzchnia użytkowa parteru może okazać się niewystarczająca. Użytkowe poddasze daje szansę na adaptację go na strefę mieszkalną w późniejszym terminie. Projekty są tak opracowane, że nie stwarza to problemów.

Ile kosztuje budowa domu stumetrowego - zestawienie

Koszt budowy domu o powierzchni 100 m2 uzależniony jest od tego, czy zostanie wykonany on metodą gospodarczą, systemem zleconym z minimalnym kosztem, czy z uśrednionym kosztem. Do wyliczenia kosztorysu służą kalkulatory budowlane. Muszą one jednak uwzględniać każdy etap budowy domu, czyli wykonanie robót ziemnych, fundamentów, konstrukcji przyziemia, dachu, podkładów i posadzek,okien i drzwi zewnętrznych, tynków wewnętrznych, elewacji, instalacji elektrycznej i hydraulicznej - dopiero wtedy kosztorys jest realny.

Dla przeciętnej rodziny projekt domu parterowego o metrażu około 100 m2 jest doskonałym wyborem. Zapewni jej wygodę i funkcjonalność przy stosunkowo niewielkiej inwestycji w porównaniu do budynku piętrowego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zrobiło się cieplej, więc wracają burze. Jest ostrzeżenie dla Poznania
26℃
14℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
12.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro