Reklama
Reklama

Na Starołęce powstaje park rozrywki

Wizualizacja | fot. PIM

Z atrakcji Parku Rekreacji Starołęka Mała mieszkańcy będą mogli skorzystać już jesienią 2019 roku.

Obiekt sportowo - rekreacyjny powstanie pomiędzy ulicami Forteczną, Pstrowskiego i Okopową. O pracach, które ruszyły w tym miejscu informowaliśmy na łamach naszego portalu wielokrotnie, po tym jak mieszkańców zaniepokoiła trwająca w tym miejscu wycinka drzew. Budowa nowego obiektu wymusiła konieczność usunięcia drzew i krzewów nie tylko - co oczywiste - z terenu przyszłych boisk, ale też z obszaru przeznaczonego pod plac zabaw, na którym mogłyby one zagrażać bezpieczeństwu korzystających. Należy pamiętać, że wykarczowanie tylko części rosnących w skupiskach drzew mogłoby osłabić systemy korzeniowe pozostawionego drzewostanu i wpłynąć na stabilność pozostawionych egzemplarzy. Byłoby to niebezpieczne dla bawiących się w parku dzieci - informowały wówczas Poznańskie Inwestycje Miejskie. Po kolejnych konsultacjach i analizach przeprowadzonych z inicjatywy zastępcy prezydenta Poznania Jędrzeja Solarskiego, udało się zmienić projekt w taki sposób, by zachować kolejnych 7 drzew rosnących w sąsiedztwie parku. Oznacza to, że łącznie pozostawionych zostanie 17 drzew rosnących poza strefami przeznaczonymi do zabawy - dodały.

W rejonie powstającego obiektu staraliśmy się pozostawić jak największą liczbę drzew z dotychczasowego drzewostanu. Po przeprowadzeniu dodatkowych analiz zachowano tyle drzew, ile było możliwe - podkreślał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W nowym starołęckim parku powstaną boiska do piłki nożnej oraz siatkówki i koszykówki, plac zabaw, zewnętrzna siłownia, miejsce do ćwiczeń street workout, a także miejsce spotkań dla mieszkańców. Oświetlony i monitorowany obiekt powstaje na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego właśnie pod budowę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców zostanie oddane świetne miejsce do uprawiania sportu i rekreacji, jakiego w tym rejonie Poznania jeszcze nie było - zapewnia Jędrzej Solarski.

Infrastruktura parku, wielkość i rozmieszczenie boisk oraz dobór urządzeń były konsultowane ze stowarzyszeniem Zielona Starołęka. Do realizacji przyjęto szereg propozycji wysuwanych przez tę organizację - m.in. zwiększono powierzchnię placu zabaw, wybrano rodzaj urządzeń, które zostaną zamontowane, zaprojektowano miejsce do street workout zamiast miejsca do nauki jazdy na rolkach. Zmniejszono też powierzchnię boisk w stosunku założeń ze wskazania do realizacji, a także zrezygnowano z ogrodzenia terenu. Po konsultacjach - biorąc pod uwagę wnioski i opinie wszystkich stron oraz założony budżet - projektant przygotował projekt optymalny w stosunku do oczekiwań zainteresowanych - informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zdaniem Poznańskich Inwestycji Miejskich teren po dawnych ogródkach działkowych jest zaniedbany i porośnięty przez samosiejki - w tym drzewa i krzewy oraz niebezpieczny. Zgodnie z decyzją Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego (DOŚ UM), w zamian za wycięte drzewa i krzewy - samosiejki, nasadzonych zostanie 96 nowych drzew i 74 krzewy. Ich dobór nie tylko został skonsultowany i zaakceptowany przez DOŚ UM, lecz również uzgodniony z ornitologiem, by - według sugestii stowarzyszenia Zielona Starołęka - stanowiły schronienie i dawały pokarm ptakom - kończą PIM.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro