Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
19 5
Reklama

Radny proponuje, by w ramach protestu przeciw pedofilii w kościele nie zapraszać hierarchów kościelnych na miejskie uroczystości

j
poniedziałek, 18.03.2019 r.
godz. 14.30
j | poniedziałek, 18.03.2019 r., godz. 14.30
Radny proponuje, by w ramach protestu przeciw pedofilii w kościele nie zapraszać hierarchów kościelnych na miejskie uroczystości

Radny Koalicji Obywatelskiej Wojciech Chudy swoje oświadczenie dotyczące nierozwiązanego problemu pedofilii w Kościele zamierza wygłosić ma jutrzejszej sesji Rady Miasta.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
19°C 1031 hPa
JUTRO
pogoda
19°C 1033 hPa
POJUTRZE
pogoda
17°C 1031 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Jak zaznacza radny Chudy, to jego reakcja na problem pedofilii w kościele katolickim w Polsce. Jego zdaniem duchowni umniejszą problem, relatywizują grzech i nie wykazują zaangażowania, by pomóc pokrzywdzonym. Czarę goryczy przelała ostatnia konferencja prasowa Episkopatu Polski, dotycząca opublikowania danych w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych - pisze w oświadczeniu Wojciech Chudy.

Jak zaznacza radny podczas konferencji prasowej Episkopatu Polski nie padło słowo przepraszam. A większy nacisk położono na miłosierdzie wobec sprawców niż na pomoc dla pokrzywdzonych.

W związku z brakiem woli ze strony hierarchów Kościoła rozwiązania problemu pedofilii wśród duchownych, postanowiłem, że na znak protestu będę głosował przeciwko upamiętnieniu w jakiejkolwiek sposób osób związanych z Kościołem (księży, biskupów) w przestrzeni publicznej Poznania – pisze radny. Jest to mój osobisty protest, który będzie trwał do czasu, aż Kościół w sposób rzetelny i skuteczny nie rozwiąże problemu molestowania i gwałtów dzieci i młodzieży przez duchownych – dodaje radny i zapowiada, że jego protest będzie trwał do czasu, aż Kościół nie rozliczy się z przypadkami molestowania i gwałtów z przeszłości. Zaznacza przy tym, że protest nie jest skierowany przeciwko konkretnym osobom, związanym z Kościołem, a przeciwko postawie instytucji Kościoła Katolickiego w sprawie pedofilii w Kościele.

Zwracam się do Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta o rozważenie, czy w obecnej sytuacji nie byłoby właściwe, aby na znak protestu i solidarności z ofiarami molestowania i gwałtów przez duchownych, zaprzestać kierowania zaproszeń dla hierarchów kościelnych do udziału w uroczystościach, organizowanych przez Miasto Poznań. Może właśnie taka forma manifestacji przeciwko pedofilii w Kościele sprawi, że hierarchowie kościelni dokonają pogłębionej refleksji i realnie rozwiążą problem pedofilii we własnych szeregach – kończy radny Koalicji Obywatelskiej.

Wojciech Chudy zapowiada, że będzie poruszał tę kwestię podczas jutrzejszej Sesji Rady Miasta Poznania.

Reklama