Reklama

Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia... dziewięciu kapelanów. To stanowiska eksperckie

fot. Luca Cinacchio/freeimages.com
fot. Luca Cinacchio/freeimages.com

Kapelani są obecni w wielu instytucjach publicznych. Czy w każdej są potrzebni? Spore wątpliwości budzi choćby zatrudnianie kapelanów przez Krajową Administrację Skarbową.

O tym, że skarbówka zatrudnia kapelanów, poinformowała w poniedziałek Gazeta Wyborcza. W Krajowej Administracji Skarbowej jest ich dziewięciu, a sami pracownicy nie wiedzą, jakie są ich obowiązki -U nas się on nie pojawia. Fizycznie go nie ma, nie "odklikuje" się, przychodząc do pracy, bo nie przychodzi do izby. Od czasu do czasu wysyła jakieś maile. Ostatnio widziałam go na Wigilii. Mamy kapelana, a jakbyśmy go nie mieli.Może on ma bardzo ważne czynności operacyjne w terenie? Mamy duże województwo, dużo urzędów- zastanawia się jedna z urzędniczek, która żartuje, że może kapelan powinien towarzyszyć rozmowom z podatnikami -Przy kapelanie mówiliby wszystko jak na spowiedzi, prawdę i tylko prawdę.

Obecność kapelanów to efekt porozumienia pomiędzy KAS a Kościołem. Z porozumienia wynika też, że izby powinny w miarę możliwości otworzyć miejsce modlitwy dla pracowników i interesantów. Sprawę zarobków kapelana reguluje rozporządzenie Ministra Finansów. Wynika z niego, że kapelan to stanowisko eksperckie. Z tego samego rozporządzenia wynika, że kapelanowi przysługuje wynagrodzenie na poziomie wielokrotności kwoty bazowej (1701,09 zł). Obecnie ta wielokrotność to minimum 2,321, a maksymalnie 3,4. Kapelan zatrudniony przez skarbówkę może zatem liczyć na pensję w wysokościod 3948 zł do 5783 zł brutto miesięcznie.

Redakcja gazety zapytała Ministerstwo Finansów o obowiązki zatrudnionych kapelanów. Z odpowiedzi można się dowiedzieć, że do obowiązków należy: "organizowanie opieki duszpasterskiej dla pracowników i funkcjonariuszy KAS oraz ich rodzin, a także emerytów i rencistów KAS; organizowanie nabożeństw (np. z okazji Dnia KAS czy uroczystości państwowych); współorganizowanie uroczystości patriotyczno-religijnych z udziałem pracowników i funkcjonariuszy KAS".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
16℃
Poziom opadów:
11.7 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
7.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro