Reklama
Reklama

Żabka wygrała wszystkie procesy z Państwową Inspekcją Pracy. Sklepy mogą działać jako placówki pocztowe

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

W tym tygodniu Sejm miał się po raz kolejny zająć nowelizacją ustawy o zakazie handlu. Ostatecznie posłowie kolejny raz nie zajęli się sprawą. Tymczasem okazuje się, że franczyzobiorcy wygrali wszystkie procesy z Państwową Inspekcją Pracy.

Po wprowadzeniu niedziel wolnych od handlu, właściciel sieci Żabka uznał, że sklepy działają jako placówki pocztowe, a te mogą być otwarte w niedziele - Sklepy Żabka rzeczywiście w większości stanowią placówki pocztowe w rozumieniu prawa ze względu na umowy zawierane z operatorem pocztowym już od 2012 roku. Umowy te są związane ze świadczeniem usług pocztowych, między innymi realizowanej we współpracy z Pocztą Polską - informowała wówczas sieć w komunikacie prasowym.

Kontrolerzy PiP nie podzielali takiej interpretacji i sprawy kierowali do sądów. Początkowo wyroki w tej sprawie zapadły w trybie nakazowym, a sądy stawały po stronie PIP. Przedsiębiorcom przysługiwało jednak prawo do odwołania. Już wiele miesięcy temu informowaliśmy na naszych łamach, że sądy zajmujące się sprawą w normalnym trybie przyznawały rację przedsiębiorcom. Teraz Gazeta Wyborcza informuje, że wszystkie postępowania zakończyły się zwycięstwem franczyzobiorców -Mamy obecnie informacje, iż we wszystkich sprawach, w których franczyzobiorcy skutecznie złożyli sprzeciwy od wyroków nakazowych, sądy zdecydowały o umorzeniu postępowań i uniewinniły franczyzobiorców. Sądy również wydawały decyzje odmawiające wszczęcia postępowania wobec franczyzobiorców, nie znajdując żadnych podstaw, aby kwestionować prawo franczyzobiorcy do korzystania z pomocy pracowników w ramach wyłączenia wynikającego ze statusu placówki pocztowej - poinformowało biuro prasowe w komunikacie przesłanym do gazety.

Przy okazji gazeta poinformowała, że w ubiegłym roku sklepy Żabka obsłużyły 1,7 mln paczek. Okazuje się też, że korzystne orzeczenia mogą ośmielić kolejne sieci handlowe. Uruchomienie placówek pocztowych w swoich sklepach zapowiedziała już firma GK Specjał, do której należy 2500 sklepów franczyzowych pod marką Livio -Negocjacje z Grupą Znatury, która pilotuje program punktów pocztowo/kurierskich pod nazwą GlobBox dla placówek handlowych zostały zakończone i rozpoczynamy proces aplikacji tej umowy na zainteresowane nią placówki Livio - poinformowała firma w komunikacie prasowym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro