Reklama
Reklama

Rzecznik Praw Obywatelskich w Poznaniu zachęca samorządy do przyjęcia Karty LGBT+

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

- Po Warszawie karty LGBT+ powinny się pojawić w kolejnych polskich miastach - twierdzi Adam Bodnar na spotkaniu z poznaniakami.

- Byłem jedną z pierwszych osób, która wysłała mu list gratulacyjny, bo uważam, że wzmocnienie praw LGBT powinno się odbywać właśnie w taki sposób - zdradza RPO podczas prelekcji w biurowcu przy ul. Za Bramką. Zdaniem rzecznika Bodnara, prawa forsowane przez organizacje lesbijek, gejów, biseksualistów i transwestytów powinny wprowadzane, nawet jeśli wzbudzają one wzburzenie społeczne.

Adam Bodnar poruszył także w sprawie smogu w Poznaniu. Temat wywołał społecznik Lechosław Lerczak, który pozwał miasto Poznań za niedostateczną walkę ze smogiem. RPO przynał, że sam zaangażował się w podobny proces wytoczony władzom miejskim przez mieszkańców Rybnika. - To nie tylko kwestia komfortu. Autor pozwu z powodu smogu musiał ograniczyć spacery z dziećmi, kupuje oczyszczacze powietrza, stosuje maseczki antysmogowe. A musi tam żyć, bo ma rodzinę i pracę. W pierwszej instancji przegrał proces, ale może uda się wygrać w drugiej - wspomina Bodnar, który nie chciał jednak pomóc w sporządzeniu wniosku jednemu z uczestników spotkania.

- Mogę wskazywać na problem, sugerować władzom podjęcie określonych działań. Mogę je nawet napiętnować. Ale zmiany musi wymuszać przede wszystkim społeczność lokalna. Zmiana zaczyna się od aktywności społeczeństwa obywatelskiego - tłumaczy rzecznik praw obywatelskich.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro