Reklama
Reklama

Miasto wynajmie drona by badać powietrze

Wynajem drona wyposażonego w czujniki badające jakoś powietrza to jeden ze zwycięskich projektów ubiegłorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Drony umożliwiające badanie jakości powietrza zaprezentowali dziś na dziedzińcu Urzędu Miasta pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa z Katowic - Dron pokazuje w trybie rzeczywistym, w trybie online jakie grupy zanieczyszczeń są emitowane z danego emitora. Czy to są paliwa?paliwa stałe? Dobrej czy złej jakości? A także, czy w palenisku spalane są odpady - opowiadał Adam Chamera z GIG.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Poznaniacy w głosowaniu w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zdecydowali, że Poznań powinien mieć takie urządzenie. - My raczej nie idziemy w kierunku zakupu, bo to się wiąże także z osobą, która posiada licencję na obsługę takiego drona i odpowiednimi pozwoleniami. Natomiast my na pewno skorzystamy z usługi wynajęcia drona wraz z obsługą - komentuje Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępca prezydenta Poznania. Zdaniem urzędników takie rozwiązanie będzie tańsze.

Autor projektu z budżetu obywatelskiego nie jest przeciwny takiemu rozwiązaniu, ale ma też wątpliwości - Mam nadzieję, że to nie będzie jednorazowe działanie, że nie będzie trzeba co roku pisać projektu do PBO, w którym zobaczyliśmy jak licznie poznaniacy zagłosowali na to. Ten projekt nie był promowany w żaden sposób - mówi Filip Schmidt, pomysłodawca.

Dron ma zacząć działać w Poznaniu jesienią.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
26℃
13℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro