Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
19 4
Reklama

Miasto wynajmie drona by badać powietrze

BS
środa, 13.03.2019 r.
godz. 21.59
BS | środa, 13.03.2019 r., godz. 21.59
Miasto wynajmie drona by badać powietrze

Wynajem drona wyposażonego w czujniki badające jakoś powietrza to jeden ze zwycięskich projektów ubiegłorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
18°C 1030 hPa
JUTRO
pogoda
19°C 1024 hPa
POJUTRZE
pogoda
18°C 1019 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI

Drony umożliwiające badanie jakości powietrza zaprezentowali dziś na dziedzińcu Urzędu Miasta pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa z Katowic - Dron pokazuje w trybie rzeczywistym, w trybie online jakie grupy zanieczyszczeń są emitowane z danego emitora. Czy to są paliwa?paliwa stałe? Dobrej czy złej jakości? A także, czy w palenisku spalane są odpady - opowiadał Adam Chamera z GIG.

Poznaniacy w głosowaniu w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zdecydowali, że Poznań powinien mieć takie urządzenie.  - My raczej nie idziemy w kierunku zakupu, bo to się wiąże także z osobą, która posiada licencję na obsługę takiego drona i odpowiednimi pozwoleniami. Natomiast my na pewno skorzystamy z usługi wynajęcia drona wraz z obsługą - komentuje Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępca prezydenta Poznania. Zdaniem urzędników takie rozwiązanie będzie tańsze. 

Autor projektu z budżetu obywatelskiego nie jest przeciwny takiemu rozwiązaniu, ale ma też wątpliwości - Mam nadzieję, że to nie będzie jednorazowe działanie, że nie będzie trzeba co roku pisać projektu do PBO, w którym zobaczyliśmy jak licznie poznaniacy zagłosowali na to. Ten projekt nie był promowany w żaden sposób - mówi Filip Schmidt, pomysłodawca.

Dron ma zacząć działać w Poznaniu jesienią.

Reklama