Reklama

Na poznańskich ulicach trwają wiosenne porządki. Kosztują ponad milion złotych

fot. ZDM
fot. ZDM

Zarząd Dróg Miejskich od blisko miesiąca sprząta poznańskie drogi i chodniki po zimie.

Pierwsze porządki rozpoczęły się już w lutym, ale intensyfikacja prac nastąpiła wraz z początkiem marca -W pierwszej kolejności czyszczone są obiekty inżynierskie tj. wiadukty i mosty, gdyż tamtejsze systemy odwodnienia są najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia. Następnie ulice w centrum, drogi wylotowe z miasta i lokalne. Sprzątanie prowadzone jest w godzinach od 6 do 22, a tam gdzie jest to możliwe to również w nocy. Na niektórych ulicach z jednego kilometra zbierana jest nawet tona piasku - informuje ZDM. Prace potrwają jeszcze około miesiąca i obejmą 300 kilometrów jezdni, chodniki i drogi rowerowe. Ich koszt to 1,1 mln złotych.

Zakończenie wiosennych porządków nie oznacza jednak końca prac porządkowych w mieście -Około 15 kwietnia przystąpimy do tzw. letniego sprzątania. Pogoda wówczas pozwala na użycie większej liczby sprzętu sprzątającego. Dzięki temu zwiększa się częstotliwość czyszczenia. Do połowy października na sprzątanie wydanych zostanie około dziewięciu milionów złotych - dodaje ZDM.

ZDM wyjaśnia też, że sprzątanie ulic wpływa nie tylko na estetykę miasta, ale też na jakość powietrza. Dzięki sprzątaniu zmniejsza się ilość pyłów, które unoszone zanieczyszczają powietrze.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro