Reklama
Reklama

Właściciele małych sklepów apelują o zniesienie zakazu handlu w niedzielę

fot. Maciek Pelc / freeimages.com
fot. Maciek Pelc / freeimages.com

Pięciuset właścicieli małych sklepów podpisało się pod petycją do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o zniesienie zakazu handlu.

Sprawa zakazu handlu wciąż budzi wiele emocji w kraju. Z badań wynika, że regularnie rośnie liczba Polaków negatywnie oceniających zakaz. Pojawiają się też informacje, że najbardziej poszkodowanymi są właściciele małych sklepików, którzy mieli zyskać najwięcej. Mówił o tym niedawno Mateusz Morawiecki - Takie rozwiązanie spełnia z jednej strony pewne funkcje społeczne, związane z pracownikami którzy wcześniej chodzili do pracy w ten dzień, a teraz nie. Ma też funkcje gospodarcze, jak promocja polskiego handlu - wyjaśniał kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki w programie "Fakty po faktach" w TVN24. Mateusz Morawiecki przyznał jednocześnie, że o ile funkcję społeczną udało się zrealizować, tak problem jest z funkcją gospodarczą. Premier w rozmowie zadeklarował, że zanim zapadną decyzje, sprawa będzie dokładnie analizowana -Wyobrażam sobie różne rozwiązania, ale jakie, to trzeba jeszcze poczekać - podsumował Morawiecki.

Teraz o swoje prawa postanowili zawalczyć właściciele małych sklepów, którzy skierowali do KPRM petycję o zniesienie zakazu handlu. Pod petycją podpisało się 500 handlowców, a także prezesiZwiązku Przedsiębiorców i Pracodawców orazOgólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Kupców i Producentów - Niejednokrotnie, po tym jak prezentowaliśmy twarde dane statystyczne, jasno pokazujące że zakaz handlu w niedziele przynosi dla małych sklepów fatalne skutki, spotykaliśmy się w odpowiedzi z "argumentacją" na zasadzie dowodu anegdotycznego - mówi w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i dodaje - Przywoływano szwagrów, kuzynów i sąsiadów, którzy rzekomo prowadzą małe sklepy i chwalą zakaz handlu - to miał być kontrargument wobec miażdżących tę regulację statystyk. Skoro zatem powszechnie dostępne dane wciąż niektórych nie przekonują, postanowiliśmy zebrać podpisy pod petycją do Pana Premiera, w której apelujemy o uchylenie tej szkodliwej ustawy. Jest ich ponad pięćset - a więc solidna, reprezentatywna grupa właścicieli najmniejszych sklepów, a nie pojedyncze anonimy, jasno twierdzi, że zakaz im szkodzi i prosi, by się z niego wycofano.

W petycji zawarto też propozycję, aby w zamian za zniesienie zakazu handlu wprowadzono obowiązkowe dwie wolne niedziele dla każdego pracownika. To propozycja zbliżona do projektu ustawy złożonego w Sejmie przez Nowoczesną.

Wiadomo już, że Sejm w najbliższych dniach zajmie się dwoma projektami nowelizacji ustawy o zakazie handlu. Tym przygotowanym przez Nowoczesną, jak i tym przygotowanym przez PiS. W przypadku projektu przygotowanego przez PiS nie wiadomo, czy chodzi o projekt z zeszłego roku, którego celem było uszczelnienie przepisów, czy o zupełnie nowy projekt, liberalizujący przepisy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
9.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
11.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro