Reklama

Obywatele Stanów Zjednoczonych będą potrzebowali zezwolenia na wjazd do UE

fot. Murray Williams/freeimages.com
fot. Murray Williams/freeimages.com

O zniesieniu wiz do USA dla Polaków mówi się od wielu lat, ale póki co Polacy wciąż potrzebują dodatkowego dokumentu. Teraz okazuje się, że niedługo specjalnego dokumentu potrzebować będą obywatele USA chcący podróżować po całej Unii Europejskiej.

Dziś obywatelePolski, Bułgarii, Chorwacji, Cypru oraz Rumunii muszą posiadać wizę uprawniającą do wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Choć zniesienie wiz dla Polaków zapowiadano wielokrotnie, to wciąż nie udało się do tego doprowadzić. Teraz o uciążliwości obowiązku wizowego przekonają się obywatele USA, którzy będą potrzebowali specjalnego dokumentu, aby podróżować po terenie całej Unii Europejskiej.

Wydawanie dokumentu odbywało się będzie drogą zdalną za pośrednictwem systemuEuropean Travel Information and Authorisation System. Osoba występująca o zezwolenie będzie musiała wypełnić formularz oraz wnieść opłatę. Jej wysokość nie jest jeszcze znana, ale spekuluje się, że będzie wynosiła około 7-8 euro. Wydane zezwolenie będzie ważne przez 3 lata i pozwoli na wielokrotne przekraczanie granic UE.

Oprócz obywateli USA o zezwolenie będą musieli się ubiegać mieszkańcyKanady, Singapuru, Nowej Zelandii, Brazylii czy Izraela.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro