Reklama
Reklama

Zapłodnienie in vitro powinno być zakazane?

fot. AZS AWF Poznań
fot. AZS AWF Poznań

Kościół jest przeciwny zapłodnieniom in vitro. Chce także prawnych uregulowań w tej sprawie. W piątek odbyła się konferencja Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim.

Według encyklopedycznych źródeł metoda in vitro jest to zapłodnienie pozaustrojowe, w której doprowadza się do zapłodnienia komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza ciałem matki. Metoda ta, jest niekiedy ratunkiem dla bezpłodnych par. Kościół jest jednak przeciwny zapłodnieniom in vitro.

W piątek odbyła się konferencja Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w kwestii zapłodnienia "in vitro".

W opublikowanym na stronach internetowych Archidiecezji Poznańskiej oświadczeniu można przeczytać:
"Przez akt małżeński małżonkowie stają się współpracownikami Boga w udzieleniu daru życia nowej osobie, dlatego akt małżeńskiej miłości jest uważany w nauczaniu Kościoła za jedyne "miejsce" godne ludzkiej prokreacji. (...)
Medycyna podporządkowana integralnemu dobru osoby powinna szanować wartości ludzkiej płciowości. Lekarz pozostaje według niej na służbie osób i przekazywania ludzkiego życia. Zapłodnienie "in vitro" natomiast nie służy jedności małżeńskiej, lecz przywłaszcza sobie funkcję rodzicielską. (...)
Istotnym argumentem przeciwko zapłodnieniu "in vitro" jest potrzeba ochrony życia ludzkiego od poczęcia, które w tej technice reprodukcji jest poważnie zagrożone. (...)
Dzięki technice sztucznej prokreacji rodzice otrzymują oczekiwane dziecko za cenę zabicia czy zamrożenia pozostałego rodzeństwa. (...)
Wobec faktu tysięcy przypadków zapłodnienia "in vitro" w naszym kraju zachodzi niewątpliwie potrzeba regulacji prawnej w tej dziedzinie, w której dotąd panuje duża samowola, zwłaszcza gdy idzie o dysponowanie zamrożonymi embrionami."

Niektórzy naukowcy są jednak innego zdania. Uważają, że metoda in vitro jest ratunkiem dla wielu par, które nie mogą mieć dzieci.

Czy uważasz, że zapłodnienie metodą in vitro powinno być prawnie zakazane?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro