Reklama
Reklama

Wielkopolska lista KE na eurowybory: "Park Dinozaurów może czuć się zagrożony"

fot. Diliff/wikimedia

Potwierdzają się wcześniejsze doniesienia. Na czele listy KE mają znaleźć się nazwiska doświadczonych polityków niezwiązanych z Wielkopolską.

Jak udało się ustalić dziennikarzom Radia Poznań, pierwsza trójka na wielkopolskiej liście Koalicji Europejskiej w najbliższych wyborach ma wyglądać następująco: Ewa Kopacz (PO), Leszek Miller (SLD), Andrzej Grzyb (PSL). To efekt kompromisu pomiędzy siłami zrzeszonymi w stronnictwu zawiązanemu przeciwko partii rządzącej. Kompromisu, który zdaje się nie cieszyć żadnego z kandydatów.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA


Była premier liczyła na pierwsze miejsce w Warszawie, natomiast szef rządu w latach 2001-2004 chciał startować z Łodzi, z którą jest związany od zawsze. To się nie udało, w efekcie oboje zostali niejako zesłani do Wielkopolski, czyli regionu, który jest liberalno-lewicowym bastionem. Te rozstrzygnięcia, a także przystąpienie przez PSL do KE, spowodowały, że pod znakiem zapytania stanęła obecność parlamencie europejskim etatowego europosła Ludowców, Andrzeja Grzyba. Już przed kilkoma dniami, podczas rozmowy na antenie TVP3 Poznań, polityk z Ostrzeszowa nie krył swojego rozżalenia nie krył swojego rozżalenia z powodu takiego obrotu spraw.

- Mamy w Wielkopolsce bardzo sympatyczny Park Dinozaurów w Rogowie. Obawiam się że tam nastroje po ogłoszeniu kandydatów Koalicji Europejskiej z Wlkp. podłe - komentuje medialne doniesienia wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Warto przy tym zaznaczyć, że Rogowo, wprawdzie należy do historycznej Wielkopolski, jednak administracyjnie leży w województwie Kujawsko-Pomorskim.

Radio Poznań przedstawia też prawdopodobny kształt listy, z uwzględnieniem dalszych miejsc, zaznaczając jednak, że może on ulec zmianie. Czwarte miejsce ma przypaść Adamowi Szejnfeldowi z PO, piąte Paulinie Hennig-Klosce z Nowoczesnej. Szósta na liście w takim układzie byłaby Joanna Schmidt z ugrupowania Teraz!. Dalsze pozycje zajmują posłowie PO: Szymonowi Ziółkowskiemu, Waldemu Dzikowskiemu i Jakubowi Rutnickiemu, a także członek zarządu województwa Marzena Wodzińska, także z Platformy.

Swoje ambicje zgłaszają również przedstawiciele Zielonych, którzy też przystąpili do KE. To ugrupowanie, według ustaleń koalicyjnych, ma mieć swojego kandydata w każdym z 13 wyborczych okręgów.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na trasach! Może być ślisko!
2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
23.27 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro