Reklama

Paczkomaty znikną z polskich ulic? Sąd uznał, że do ich stawiania niezbędne jest pozwolenie na budowę

fot. Kowa/Wikimedia/CCBYSA30
fot. Kowa/Wikimedia/CCBYSA30

Sprawa trafiła do sądu na skutek interwencji jednego z mieszkańców Łodzi. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że paczkomaty są obiektami budowlanymi i powinny być stawiane na podstawie pozwolenia na budowę.

Mieszkaniec jednego z łódzkich osiedli zwrócił się w tej sprawie do nadzoru budowlanego, a ten skierował w tej sprawie pytanie do WSA. Jak informuje Rzeczpospolita sąd uznał, że rzeczywiście paczkomat to obiekt budowlany i przed jego postawieniem należy uzyskać pozwolenie na budowę. Problem w tym, że taka interpretacja oznacza, że wszystkie istniejące w Polsce paczkomaty są nielegalne.

Z taką interpretacją nie zgadza się InPost, który jest właścicielem największej sieci paczkomatów. Firma złożyła już wniosek o kasacje wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego - Gdyby bezpośrednio rozumieć wyrok sądu, to nie mógłby stanąć żaden automat przy kiosku czy w centrum handlowym sprzedający napoje lub przekąski, gdyż każde z tych urządzeń musiałoby mieć pozwolenie budowlane. Wymaganie pozwolenia budowlanego od takich urządzeń, które nie są trwale związane z podłożem, byłoby zupełnie absurdalne i niezgodne ze zdrowym rozsądkiem - wyjaśnia na łamach Rzeczpospolitej Wojciech Kądziołka, rzecznik InPostu.

Z informacji Rzeczpospolitej wynika, że nigdzie w Europie paczkomaty nie są uznawane za obiekty budowlane. Poza inPostem sieć swoich paczkomatów rozwija Poczta Polska i DHL.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro