Reklama

Temat zakazu handlu wraca do Sejmu. Posłowie zajmą się dwoma projektami nowelizacji ustawy

fot. Maciek Pelc / freeimages.com
fot. Maciek Pelc / freeimages.com

Dwoma projektami dotyczącymi zakazu handlu mają się zająć w przyszłym tygodniu posłowie.

O sejmowych planach poinformował portal money.pl. Na kolejnym posiedzeniu posłowie mają głosować nad uzupełnieniem porządku obrad o rozpatrzenie dwóch poselskich projektów ustaw o zakazie handlu. Pierwszy projekt przygotowali posłowie Nowoczesnej i zakłada on zniesienia zakazu handlu, a w zamian zagwarantowanie pracownikom przynajmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu.

Drugi projekt to nowelizacja dotychczasowej ustawy proponowana przez PiS. Nieznane są jednak szczegóły tej propozycji, bo w harmonogramie nie zamieszczono numeru druku, którego głosowanie dotyczy. Może to być projekt z 2018 roku przygotowany przez posłów PiS, który zakładał przede wszystkim uszczelnienie istniejących przepisów.

Nie jest też wykluczone, że będzie to nowy projekt, którego szczegóły nie są obecnie znane. Warto przypomnieć, że w 2018 roku to Prawo i Sprawiedliwość wstrzymało prace nad swoim projektem. Przyczyną wstrzymania prac były dwie analizy, które przygotowało Biuro Analiz Sejmowych.Z analiz wynikało, że negatywne skutki zakazu odczuli przede wszystkim najmniejsi przedsiębiorcy, którzy w założeniach mieli być beneficjentami ustawy. Z wyników badań ma też wynikać, że wzrasta liczba Polaków, którzy są niezadowoleni z zakazu, a to według analityków BAS może mieć wpływ na wybory przy urnie wyborczej.

Pewne jest natomiast, że ze względu na sejmową arytmetykę nie ma szans na poparcie dla projektu Nowoczesnej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro